Do prezidentských voleb zbývá méně než rok. Vyrazili jsme proto za kandidáty na prezidenta z voleb minulých, abychom se jich zeptali, jak zpětně svoji kandidaturu hodnotí a jak výsledky vůbec první české přímé volby prezidenta přijali.
Rozhovory s neúspěšnými kandidáty na prezidenta z historicky první české přímé volby jsme vedli hned na několik témat. Někdy jsme zjišťovali, co kandidáti říkají na práci současného prezidenta republiky, jindy jsme se uchazečů o prezidentské křeslo ptali na to, jak s odstupem času hodnotí své předvolební snažení. A co jsme se dozvěděli?
Možná není ani po čtyřech letech od voleb pro některé kandidáty jednoduché se vyrovnat se svým neúspěchem. Možná se jim jen nechce analyzovat něco, co už nelze změnit. Každopádně dva z osmi neúspěšných kandidátů na prezidenta odmítli na naše otázky vůbec odpovídat. Pro Jana Fischera a Vladimíra Franze je to dle jejich slov uzavřená kapitola.
Kandidovat na prezidenta republiky je bezesporu obrovská životní zkušenost. A i v případě neúspěchu, může tato zkušenost člověku ledacos přinést, což v rozhovoru potvrzuje i Jana Bobošíková: "Jsem ráda, že jsem to tehdy udělala," říká a přiznává, že nepředpokládala, že bude favoritem voleb.
Sociální demokrat Jiří Dienstbier bral svou kandidaturu jako příležitost prezentovat svůj pohled na politiku: "Pro mě měla smysl i samotná kampaň. Samozřejmě, že jsem v ní chtěl uspět, ale i ta samotná kampaň byla příležitost představit ten svůj pohled na politiku," vzpomíná exkluzivně pro TN.cz Dienstbier, kterého dodnes mrzí, že ho ve volbě nepodpořili všichni jeho spolustraníci. Podobné pocity má i občanskodemokratický Přemysl Sobotka, který také čekal větší podporu od členů ODS: "Nějak jsme si s Petrem Nečasem nepadli do oka," vzpomíná po letech.
Svého rozhodnutí kandidovat nelituje s odstupem času ani Táňa Fischerová, která ale není spokojená s výsledkem voleb a raději by dala přednost preferenčnímu systému: "Lidé by si mohli vybrat prvního, druhého a třetího a bylo by to jednokolové. Bylo by to spravedlivější," vysvětluje podle ní ideální variantu prezidentských voleb.
Nejblíže úspěchu byl Karel Schwarzenberg, který si myslí, že něco evidentně nedělal správně. Svou účast v prezidentských volbách nicméně vnímá jako zajímavý zážitek: "Dojalo mě, kolik lidí mě s plným nasazením podpořilo," říká. Kompletní odpovědi kandidátů najdete ve videu v úvodu článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz