OKD

Do hry o OKD vstoupil nový hráč, zadlužený podnik chce Křetínský

Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský podal nabídku na odkup největšího zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji, těžební společnost OKD. Na odkup firmy, která je v insolvenci, obdržel věřitelský výbor už jen jednu další nabídku, údajně od zahraniční finanční skupiny. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

Miliardář Daniel Křetínský, kterému patří Energetický a průmyslový holding, jedna z největších energetických firem ve střední Evropě, nebo fotbalová Sparta, podal nabídku na odkup Ostravsko-karvinských dolů prostřednictvím společnosti EP Industries. Tu Křetínský vlastní z 60 %.

Ačkoliv se očekávalo, že se o OKD bude ucházet nejméně 10 firem, přišla už jen jedna další nabídka. Podle Hospodářských novin ji podala zahraniční finanční skupina. Představitelé OKD, Křetínského firmy EP Industries i insolvenční správce se k nabídkám odmítli vyjádřit.

Jde přitom o miliardy. Pokud se nepodaří OKD prodat nebo dostat ze ztráty, hrozí okamžité uzavření dolů a rozprodej majetku. Bankrot OKD by podle posudku pro insolvenční soud vyšel na 8,4 miliardy korun! V tom ale nejsou zahrnuty sociální dávky, které by stát musel vyplácet propuštěným horníkům. OKD má přitom majetek "jen" v hodnotě tří miliard.

Související obsah

O koupi OKD se chtěl ucházet i stát a to prostřednictvím státního podniku Diamo. Aby podal návrh na koupi OKD, navrhoval již bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Na vládě ovšem pro hlasovali jen ministři za ČSSD. Hnutí ANO a lidovci plán na státní odkup OKD nepodpořili.


Jen necelý měsíc zbývá do uzavření ztrátového dolu Paskov, ze kterého mají poslední horníci vyfárat 31. března. OKD na útlum požadovalo od státu pomoc ve výši 723 milionů korun, ministerstvo financí to ovšem odmítlo. V dole pracuje asi 1600 zaměstnanců OKD. Na likvidaci dolu bude dál pracovat 300 zaměstnanců. Část zaměstnanců se OKD snaží převést na jiné šachty. Zbytek ovšem dostane výpověď.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz