Domácí

Nemocnice chátrají, opravy má zaplatit daň z tabáku a alkoholu

Ministerstvo zdravotnictví chystá revoluci ve financování oprav a modernizace nemocnic. Kvůli zanedbanosti nemocnic na to budou potřeba v následujících letech desítky miliard korun. Podle návrhu, který začalo ministerstvo připravovat, by peníze měly putovat ze spotřební daně na alkohol a tabák.

Pohled na budovy v areálu jedné z největších a klíčových nemocnic u nás je žalostný. "Máme opravdu mnoho starých budov, které vyžadují velké rekonstrukce, které nám téměř padají na hlavu," popsal mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

Jen nejnutnější opravy potřebné k tomu, aby se více než 100 let staré budovy udržely v provozuschopném stavu, odhaduje nemocnice v nejbližších letech na zhruba 700 milionů korun.

"Neustále vlastně záplatujeme ten současný stav, ale nemůžeme se pouštět do té nutné modernizace," doplnil Brož. Jedna z budov je už delší dobu určena k demolici, stále v ní ale sídlí oddělení ORL a laboratoře. Nemají se totiž kam přestěhovat.

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) se dostala mezi několik zdravotnických zařízení, kam poputují strategické investice schválené vládou. S jejich přispěním postaví úplně nový pavilon, jenže na modernizaci potřebuje daleko víc.

"Ten nárok investic se pohybuje v řádech několika miliard," přiblížila ředitelka VFN Dana Jurásková. A není sama, řada dalších nemocnic je v neutěšeném stavu. Jenže peníze není kde vzít. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje materiál, podle kterého by měla do nemocnic putovat část peněz ze spotřební daně na tabák a alkohol.

Související obsah

"Pokud toto neuděláme, tak ta zchátralost těch budov bude čím dál tím horší a přijde doba, kdy už se s tím nebude dát nic udělat," uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Teď na ministerstvu dávají dohromady částku, která ukáže, jaká je skutečná investiční zanedbanost všech českých nemocnic a kolik peněz by tedy ze spotřební daně na alkohol a tabák mělo ročně putovat.
 

tn.cz / TV Nova

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz