Domácí

Zrušené prodejny a fronty: Druhá vlna EET odstartovala

Už třetí den běží druhá vlna elektronické evidence tržeb, která se týká maloobchodů, velkoobchodů nebo například eshopů. Systém se naopak netýká obchodníků, kteří prodávají vlastnoručně vyrobené nebo vypěstované zboží.

Zrušené prodejny, fronty u pokladen i řada nespokojených podnikatelů, tak odstartovala ve středu druhá vlna elektronické evidence tržeb. "Povinnost evidovat se týká podnikatelské činnosti, to znamená soustavné činnosti za účelem zisku," vysvětlila náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

"V druhé vlně jsou povinni evidovat maloobchodníci a velkoobchodníci, kteří se zabývají prodejem nakoupeného zboží. To znamená, že se může jednat o kamenné prodejny, pojízdné prodejny, o některé stánky, supermarkety, velkoobchody a může se jednat o e-shopy," přiblížila tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Ty ale tržby v některých případech evidovat nemusí. "U e-shopů je důležité rozlišovat právě systém, jakým ty platby probíhají. Pokud se jedná o platby z účtu na účet, tak tyto platby nikdy nepodléhají evidenci tržeb," doplnila Petlachová.

Druhá vlna se ale netýká třeba těch obchodníků prodávajících zboží, které sami vyrobili nebo vypěstovali. "Pokud obchodník prodává své vlastní výrobky nebo své vlastní výpěstky, tak v tom případě není povinen evidovat už v této vlně, ale bude povinen evidovat až v tom následujícím roce v třetí nebo čtvrté vlně," sdělila Petlachová.

Poslední dvě vlny povinné elektronické evidence se spustí až příští rok. Třetí fáze začne od prvního března 2018 a ta čtvrtá začátkem června. Ty už se budou týkat všech ostatních podnikatelů, takže například i právníků, lékařů nebo kadeřnic a dokonce i kartářek.
 

tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz