Alzheimerova choroba

Tajemství Alzheimera? Vědci už ví, která látka nemoc rychle zhoršuje

Tajemství Alzheimera? Vědci už ví, která látka nemoc rychle zhoršuje
Zdroj: Mediafax

Může Alzheimerovu nemoc způsobovat příliš cukru v potravě a v těle? Nová studie britských vědců naznačuje, že pokud cukr není původcem nemoci, přinejmenším ji pomáhá rozjíždět a urychlovat. O cukru jako škodlivém faktoru se v souvislosti s Alzheimerem vědělo, ale nebylo jasné, jak působí.

Že je nadměrná konzumace cukru tělu škodlivá, je prokázaný fakt. Přijímat příliš cukru obvykle znamená zadělávat si na cukrovku a obezitu. Lékaři a vědci si už dříve v této souvislosti povšimli i toho, že cukrovkáři mají dvojnásobné riziko propuknutí Alzheimerovy nemoci. Stačilo se podívat na statistiku.

Po detailech této souvislosti dosud nikdo nepátral - až nyní. Vědci z britských univerzit Bath a z King’s College London, zjistili, že vysoká hladina cukru pomáhá Alzheimerově nemoci v rozvoji. Urychluje tak postup degenerace mozku a přibližuje dobu, kdy se člověk stane nesoběstačným a závislým na pomoci ostatních. A samozřejmě také smrt.

Související obsah

Cukr v tomto případě podle vědců může být "bodem zlomu, který umožňuje rozvoj této nemoci". Badatelé přišli na to, že vysoká hladina cukru v těle poškozuje důležitý enzym (MIF), který ovládá reakci těla v počáteční fázi Alzheimerovy choroby. Vědci to řekli britskému listu The Daily Telegraph.

Alzheimerovu chorobu způsobuje hromadění abnormálních proteinů v mozku - to už prokázaly i pitvy zemřelých. Ve zdravém těle by se enzym MIF stal imunitní odpovědí těla na počáteční fázi choroby. Jenže v tělech pojídačů sladkostí je gen poškozený cukrem, který jeho působení blokuje. Podle autorů nového výzkumu jsou jeho výsledky dalším důvodem, proč by lidé měli cukr ve svém jídelníčku omezit.

Související obsah

V současné době je na celém světě asi 50 milionů pacientů s Alzheimerovou chorobou, ale prognózy vývoje jsou mnohem děsivější. Do roku 2050 by počet případů mohl vyšplhat až na zhruba 125 milionů lidí. V Česku je Alzheimerem postiženo asi 150 tisíc lidí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŽIVOT BEZ SPÁNKU: Tenhle muž už 5 let nespal! Nesmí usnout, protože by ho čekala smrt

LIDSKÝ HAD: Dívka se doslova svléká z kůže! Lidé na ulici před ní utíkají

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alzheimerova choroba

Důležité Události

Píše se na Deník.cz