To, oč se snažilo několik generací vědců, se povedlo českým vědcům v Olomouci. Vyrobili magnet, který není z kovu. Jde o průlomový objev, který pomůže nejen v elektrotechnice, ale také třeba v biomedicíně.
Úspěch za vytvoření unikátního nekovového magnetu si mohou připsat vědci z olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého. Vyrobili ho z chemicky upraveného grafenu, tedy supertenké formy uhlíku.
"V současné době je grafen jedním z nejvíce zkoumaným materiálem díky jeho mimořádným elektrickým, optickým a transportním vlastnostem. Grafen vyskytující se v přírodě je sám o sobě nemagnetický. Aby grafen vykazoval magnetické vlastnosti, byly navrženy tři klíčové strategie, s cílem „vtisknutí“ magnetismu do grafenu," vysvětlují vědci na svých stránkách RCPTM.com.
Přesný popis výroby unikátního magnetu je příliš složitý, ale výsledek otevírá lidstvu mnoho možností. V elektronice i například zdravotnictví. "Rozvoj magnetů na bázi grafenu při pokojové teplotě nabízí obrovské možnosti pro testování a potenciální aplikace v různých oblastech zahrnující například spintroniku, anebo magneticky oddělitelné nanonosiče," dodávají k tomu vědci.
V praxi to může znamenat, že by takto upravený "organický" magnet mohl třeba dopravit cílený lék na přesné místo v těle.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz