Magnet

Češi vyrobili unikátní nekovový magnet! Pomůže i v medicíně

Češi vyrobili unikátní nekovový magnet! Pomůže i v medicíně
Zdroj: RCPTM

To, oč se snažilo několik generací vědců, se povedlo českým vědcům v Olomouci. Vyrobili magnet, který není z kovu. Jde o průlomový objev, který pomůže nejen v elektrotechnice, ale také třeba v biomedicíně.

Úspěch za vytvoření unikátního nekovového magnetu si mohou připsat vědci z olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého. Vyrobili ho z chemicky upraveného grafenu, tedy supertenké formy uhlíku.

Související obsah

"V současné době je grafen jedním z nejvíce zkoumaným materiálem díky jeho mimořádným elektrickým, optickým a transportním vlastnostem. Grafen vyskytující se v přírodě je sám o sobě nemagnetický. Aby grafen vykazoval magnetické vlastnosti, byly navrženy tři klíčové strategie, s cílem „vtisknutí“ magnetismu do grafenu," vysvětlují vědci na svých stránkách RCPTM.com.

Související obsah

Přesný popis výroby unikátního magnetu je příliš složitý, ale výsledek otevírá lidstvu mnoho možností. V elektronice i například zdravotnictví. "Rozvoj magnetů na bázi grafenu při pokojové teplotě nabízí obrovské možnosti pro testování a potenciální aplikace v různých oblastech zahrnující například spintroniku, anebo magneticky oddělitelné nanonosiče," dodávají k tomu vědci.

V praxi to může znamenat, že by takto upravený "organický" magnet mohl třeba dopravit cílený lék na přesné místo v těle.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz