Aplikace

Aplikace do mobilu zachraňuje zvířecí životy! Nechcete ji také?

Aplikace do mobilu zachraňuje zvířecí životy! Nechcete ji také?
Zdroj: Thinkstockphotos

Unikátní aplikaci do mobilu, která pomůže zachraňovat zvířata, dali dohromady dobrovolní studentští nadšenci společně s ochranáři přírody. Pomůže nejen zvířatům, ale ulehčí i záchranným stanicím a dokonce hasičům, policii a záchranářům. Aplikaci Zvíře v nouzi si můžete stáhnout zdarma.

Možná už jste to sami někdy zažili. Autem srazíte a poraníte káně, srnu, rysa... Anebo v lese najdete (zdánlivě?) opuštěné zvířecí mládě. Nebo poraněného dravce pod dráty vysokého napětí. Co teď? Spousta lidí využije tísňové linky určené k pomoci lidem. I tam by vás mohli sice správně nasměrovat, ale přesto zdržujete od důležitější práce a často se stejně potřebnou informaci nedozvíte. A k raněnému káněti rozhodně sanitka vyjíždět nebude.

V takové chvíli potřebujete hlavně rychlost, protože zraněnému zvířeti jde o život. A v tom vám pomůže právě aplikace Zvíře v nouzi. Najde jednoduše nejbližší záchrannou stanici i s jednoduchým tlačítkem ´Volat pomoc´. "Aplikace pro chytré telefony umožní nálezci zvířete kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného systému, útulků či stanic na kilometry vzdálených," uvedla Zdeňka Nezmeškalová, koordinátorka Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody.

Související obsah

Má to ale i další výhody. Nezřídka se totiž stává, že lidé do záchranných stanic přinesou mláďata, třeba kolouchy, v domnění, že potřebují pomoc. Nejenže to není pravda, ale právě zbytečný zájem, transport mláděte a lidský pach na něm zanechaný brání návratu zvířete zpátky k matce. To znamená, že srna přišla o mládě a jinak zdravé mládě zbytečně zabírá místo v záchranné stanici. "Ubyde zbytečně donesených mláďat, neboť díky telefonátům bude možné přesvědčit nálezce, že některé případy nevyžadují převzetí zvířete do péče," slibuje si od nové aplikace Zdeňka Nezmeškalová.

Související obsah

Aby bylo jednoduší se v terénu se zachránci zvířat spojit, může nálezce jednoduše také sdílet svoji aktuální polohu. I to zamezí zbytečným prodlevám ve chvíli, kdy je na místě rychlost. Při sdílení polohy je také možné do SMS nebo emailu přiložit i fotografii zraněného zvířete, aby zachránci byli ihned v obraze, případně aby dokázali přesněji určit druh zvířete. Zájemci mohou také skrze aplikaci darovat finanční obnos ve prospěch záchrany zvířat.

Související obsah

Aplikace od března funguje pro všechny operační systémy, zatímco dříve ji mohli používat jen uživatelé systému iOS, tedy majitelé přístrojů Apple a telefonů iPhone. Aplikaci pro systém Android vytvořili ve spolupráci s koordinátorem vývoje pro Android Miroslavem Poživilem studenti Fakulty informatiky a managementu UHK a zdarma ji poskytli k užívání stanicím Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody a celé veřejnosti.

Související obsah

Národní síť záchranných stanic se věnuje pomoci zraněným či jinak handicapovaným volně žijícím živočichům (nikoli tedy psům, kočkám a jiným domácím mazlíčkům, ani hospodářským zvířatům). Veškerá činnost záchranných stanic je nezisková a je tedy plně závislá na dobrovolné finanční podpoře. Pro podporu činnosti záchranných stanic slouží také veřejná sbírka Zvíře v nouzi.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz