Vědci

Objev vědců: Někteří neandrtálci byli vegetariáni. Znali i penicilin

Objev vědců: Někteří neandrtálci byli vegetariáni. Znali i penicilin
Zdroj: Oficiální zdroj

Vědci přišli s překvapivým objevem. Neandrtálci pravděpodobně nejedli tolik masa, jak se předpokládalo. Stravovali se vším, co bylo po ruce. Také si dokázali ulevit od bolesti primitivní verzí penicilinu a aspirinu.

Odborníci, kteří zkoumali vzorky DNA a zubního plaku tří neandrtálců, přišli se zajímavým zjištěním. Odhalili, že se naši předci živili vším, co zrovna bylo k dispozici - především rostlinami.

Neandrtálci, kteří před 42 tisíci lety obývali území dnešní Belgie, jedli nosorožce srstnaté. Naopak ve Španělsku se živili houbami, piniovými oříšky a mechem. Většinou měli pestré stravovací návyky včetně konzumace široké škály rostlin.

Související obsah

Zkoumané ostatky patřily ženě a náctiletému chlapci. Hoch podle vědců nebyl synem ani bratrem ženy, ale podle výsledků DNA šlo o příbuzné. "Mladík měl v zubu parazita, který způsobuje vážný průjem. V díře v čelisti měl navíc zubní absces, takže musel trpět strašnou bolestí," řekl španělský profesor Antonio Rosas z centra pro starověké DNA.

Vědci na jeho zubech odhalili stopy topolu, který se později stal přísadou aspirinu. Také plísně, která se podobala penicilinu. "Primitivní léky jsou pro nás překvapením," dodal jeho kolega Alan Cooper. "Zatím je moc brzy na to, abychom s jistotou řekli, že je neandrtálec používal jako antibiotikum, ale nutí nás to zamyslet se nad tím," dodal Cooper.

Vědci předpokládají, že naši předci byli mnohem vyspělejší, než se předpokládalo. "Dobře znali léčivé rostliny, jejích protizánětlivé a od bolesti ulevující účinky a zdá se, že se jimi léčili," zakončil Cooper.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz