Zoo

V ZOO v Ústí museli uspat žirafího samce. Napadal lidi i zvířata

Ústecká zoologická zahrada přišla o žirafího samce. Ošetřovatelé ho museli utratit, protože byl v posledním půl roce příliš agresivní jak vůči stádu, tak i chovatelům. Podle prezidenta Unie českých a slovenských zoologických zahrad jde o standardní postup, který navíc posvětil i evropský koordinátor chovu.

Žirafí samec Bastain se prý v posledních měsících hodně změnil. Ošetřovatelé ho museli oddělit od samic, protože na některé z nich útočil. Později začal být agresivní i na chovatele. "I přesto, že měl antikoncepci, tak reagoval na říje samic. Ten samec ty samice v tu chvíli pronásledoval a atakoval je, tu jednu samici zejména. Hrozilo, že ji může zabít," popsala podivné chování Bastiana Petra Padalíková, zooložka ZOO Ústí nad Labem.

Související obsah

První problémy se u Bastiena objevily přibližně před půl rokem, od té doby prý začal být vůči ostatním samicím čím dál tím agresivnější. Zahrada se prý snažila umístit Bastiena jinde. Žádná z evropských zahrad ho ale nemohla přijmout, protože všude mají plno.

Související obsah

Návrat do volné přírody také nepřipadal v úvahu, samec by nepřežil. "Po konzultaci s koordinátorem, kdy jsme se opravdu ujistili, že momentálně zde není žádná instituce, která by ho mohla přijmout, jsme museli bohužel přikročit k takovému opatření," přiznala Padalíková.

Související obsah

ZOO nepochybila. "Mnohé zahrady samce i u žiraf vyřazují z chovu, protože na ně v Evropě nemáme víc místa. Věc, kterou udělali, je dokonce v souladu s etickým kodexem evropské asociace zoologických zahrad," potvrdil Erich Kočner, prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Tělo zvířete zkoumá specializovaný institut v Berlíně. Odborníci se snaží přijít na to, proč samec tak zásadně změnil chování.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz