Chuligáni

Policisté poprvé použili zvukové dělo, chuligáni radši utekli!

Při potyčkách fanoušků Baníku a Opavy zasahovali těžkooděnci, členové jízdní policie, ale také specialisté s akustickou zbraní. Zvukové dělo používali američtí vojáci například v Iráku. V České republice měla zbraň premiéru. Zvuk, který vydává, je tak nesnesitelný pro ucho, že lidé raději utíkají.

Patnáct set fanoušků útočilo na brány stadionu, chtěli se dostat dovnitř. Vzduchem létala pyrotechnika. Právě v tu chvíli policisté vůbec poprvé využili akustickou zbraň, aby dav lidí dostali dál od stadionu.

Zařízením jsme nejprve dávali výzvy, ono je hlasité a dobře srozumitelné. Po dobu pěti vteřin pak bylo použito i jako donucovací prostředek," popsal situaci krajský ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Sonická zbraň Long Range Audio Device (LRAD) během války v Iráku používali Američané k rozehnání davů. Použita byla třeba i proti somálským pirátům, kteří útočili na tankery. Funguje jako megafon, ale dokáže vydat ohlušující zvuk až o síle 150 decibelů.

Související obsah

"Je to určitá výseč, ve které ten zvuk působí, samozřejmě zase na určitou vzdálenost," uvedl Kužel. Pronikavý jekot je pro lidský organismus po chvílí až nesnesitelný, zdraví ale nepoškozuje. "Nemyslí na nic jiného, než se dostat z prostoru, kde se ten zvuk ozývá," dodal Kužel.

Sobotní derby mezi Baníkem a Opavou připomínalo policejní manévry, zasahovalo 400 policistů. Ti zadrželi 50 výtržníků, několik lidí utrpělo zranění, mezi nimi i 5 policistů. Nepokoje ale pokračovaly po zápase i ve městě. Opaváci dokonce zdemolovali cihlový plot, už se o ně zajímá policie.

Lucie Cochlarová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz