Prádlo

Hygienický průvodce oblečením: Jak často se má co prát?

Hygienický průvodce oblečením: Jak často se má co prát?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Spodní prádlo si vyměňujeme denně. Jak často bychom měli střídat ostatní prádlo a oblečení? Názory se liší a o tom, jak často jaký kousek dávat do pračky, se příliš nemluví. Podle odbornice by se například podprsenka měla prát každé tři dny. Připravili jsme pro vás praktického průvodce.

Proces ohledně praní prádla je daleko složitější, než ve skutečnosti vypadá. Údajně nezáleží na tom, jestli oblečení budí dojem, že je čisté. Pro některé druhy oděvu platí, že pokud nejsou příliš špinavé, se dá aplikovat jistý vzorec. Deník Real Simple sestavil praktického rádce, který pomůže při rozhodování, zda kousek ještě obléci, anebo raději hodit do koše na prádlo.

Podle odborníku by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení. Například tričko by se mělo prát po každém použití. Naopak sukně a látkové kalhoty stačí prát až po sedmém obléknutí.

Podle odborníků je tento prací rádce čistě orientační a měl by lidem pomoci v případech, kdy se jim oblečení nošené několik dní za sebou zdá čisté, ale nevědí si rady s tím, jestli už jej mají i tak vyprat.

Jsou však kousky, které by se měly prát častěji, než si většina veřejnosti myslí. Pyžama je vhodné prát po každém třetím až čtvrtém obléknutí. Plavky po každém použití. Často by se měly prát i punčocháče a to po každém použití.

Co se týče společenských šatů, které by se v pračce v žádném případě prát neměly, čistírnu by s nimi lidé měli navštívit po každém jednom nošení! Speciální péči vyžadují podprsenky.

Jak pečovat o podprsenky naleznete na další stránce

  

Praní podprsenek

Pokud jde o podprsenku, nejsou ženy podle odborniceLexie Sachsová moc příkladné. A přitom bychom její pravidelné praní neměli zanedbávat. Nejen kvůli bakteriím, které škodí našemu zdraví, ale i kvůli její kvalitě.

Lexie Sachsová tvrdí, že žádný časový interval není ideální pro všechny ženy. "Je to velmi individuální. Záleží na stupni vaší denní aktivity. Pokud je vám často teplo a potíte se, měli byste podprsenku prát tak často, jako kterékoliv jiné oblečení. Pokud se během dne hodně nepotíte, můžete klidně podprsenku vyměnit po pár použitích," vysvětluje Sachsová.

 

Související obsah

Někteří odborníci trvají na tom, aby se podprsenka prala po každém použití. Jiní doporučují jen jistou pravidelnost, které by se měla držet většina žen. Ideální je, abys se prala po třech až šesti nošení. Tak se žádná žena nebudete muset obávat přemnožených bakterií.

Jak podprsenky prát?

Obecně platí, že podprsenky by se měly prát šetrně. Čím častěji je perete, tím více ztrácejí na pevnosti. Nejlepším způsobem je tedy ruční praní s jemným pracím práškem.

Pokud však nemáte čas a potřebujete je rychle vyprat v pračce, nemusíte se tomu bránit. Nastavte ji však na šetrný prací program a na nízkou teplotu. Hlavně podprsenky neperte s jiným spodním prádlem, aby se nečistoty nepřenesly.

Při praní podprsenek je sušička zakázána. Jejich vlákna jsou totiž citlivá na horký vzduch, a proto by velmi rychle ztratila elasticitu. Pokud je tedy chcete nosit dlouhodobě, dejte jim čas, aby se usušily přirozeně.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Když prala ručníky, dala do pračky ocet a už nikdy to neudělá jinak. Tohle musíte zkusit také

ZÁHADA ROZLUŠTĚNA: Kam se ztrácí ponožky při praní? Jasný důkaz najdete v tomto videu!

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz