Plomba

Krásný život zubařů! Udělali méně plomb, dostali více peněz

Krásný život zubařů! Udělali méně plomb, dostali více peněz
Zdroj: Profimedia

Zubaři v minulém roce dali pacientům o desetitisíce méně plomb než v roce 2015, přesto od pojišťoven získali desítky milionů navíc. Můžou za to změny v úhradové vyhlášce. Za jednu plombu dostávají lékaři okolo 270 korun. Stomatologové ale navrhují, aby si za plomby platili pacienti.

Velký rozruch vzbudil návrh České stomatologické komory, aby si lidé plně hradili zubní výplně sami. Zubaři si stěžují, že zdravotní pojištění náklady na zubní výplně zcela nepokryje,  pak musí o doplatek žádat pacienty nebo na ně musí doplácet ze svého. Argumentují také plánovaným zákazem amalgamových zubních výplní, který prosazuje Evropský parlament.

Podle zubařů se dá zubním kazům předcházet správným čištěním zubů. "Jsem přesvědčen, že je lépe dobře zaplatit prevenci, ale zubní péče může být klidně zaplacena pacientem," uvedl začátkem března pro TV Nova předseda České stomatologické komory Pavel Chrz. Stomatologové údajně dostávají jen zhruba polovinu potřebných nákladů.

Náklady pojišťoven na zubní plomby ale výrazně rostou. A to i přesto, že jich lékaři udělali méně než v předchozích letech. Redakce TN.cz se na proplacené náklady na zubní plomby zeptala Všeobecné zdravotní pojišťovny, která je největší zdravotní pojišťovnou v Česku.

Související obsah

"Ještě v roce 2013 dostávali stomatologové od pojišťovny za jednu amalgámovou plombu 220 korun, ale loni už to bylo 270 korun. Tato úhrada odpovídá vyhlášce, kterou vydalo pro letošní rok ministerstvo zdravotnictví. Za čtyři roky tak částka, kterou dostávají stomatologové od VZP za jednu plombu, narostla skoro o 23 %," uvedl na dotaz TN.cz mluvčí VZP Oldřich Tichý.

V roce 2015 zaplatila VZP 2 905 625 amalgamových plomb za 703 milionů korun. Jedna plomba tedy vyšla na 242 korun. Vloni už VZP jedna plomba vyšla na 270 korun. Za 2 miliony a 733 tisíc plomb pojišťovna zaplatila bezmála 738 milionů korun.

Více o návrhu stomatologů najdete zde:

Náklady na zubní výplně mohou v nadcházejících letech dramaticky růst. Europoslanci totiž prosazují zákaz amalgamových plomb. Kvůli tomu, že obsahují rtuť, je považují za neekologické. Stomatologové se ale brání, že amalgamové plomby jsou ty nejlepší.

O tom, jestli si budeme platit plomby sami nebo je budou pojišťovny dál proplácet, rozhodnou ale politici, respektive ministerstvo zdravotnictví. Politici se zatím většinou shodují, že by nejzákladnější plomby měly být nadále hrazeny ze zdravotního pojištění. "VZP bude respektovat platnou legislativu,“ dodává Tichý.

vbo, TN.cz

K tématu Plomba

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz