Islámský stát

Desetitisíce lidí v ohrožení: Obří přehradě v Sýrii hrozí kolaps!

Kurdské jednotky v Sýrii bojují s Islámským státem o kontrolu nad přehradou Tabka na řece Eufrat. Podle některých zpráv hrozí, že se poškozená přehrada protrhne. To by ohrozilo životy desetitisíců lidí, kteří žijí ve vesnicích a městech pod ní. Jedním z ohrožených sídel je i Rakká, které si Islámský stát zvolil za hlavní město.

Tvrdé boje provázejí ofenzívu proti Islámskému státu, kterou na severu Sýrie vede uskupení nazvané Syrské demokratické síly. Ty jsou složeny převážně z kurdských bojovníků a jejich hlavním cílem je dobytí Rakká - hlavního města samozvaného chalífátu.

"Spojené státy pomohly Syrským demokratickým silám odříznout zásobovací cesty Islámského státu do Rakká," vysvětlil politolog Mohammad Alomari.

To se podařilo díky jedinečnému manévru - přeplutí vodní nádrže nazvané Asadova a vylodění na opačném břehu, kde vojáci dobyli strategickou vojenskou základnu s letištěm. Teď usilují o ovládnutí přehrady. A podle některých zpráv hrozí její protržení.

Související obsah

Islamisté prý nařídili evakuaci obcí pod ní. Americká armáda ale zveřejnila fotografie ukazující, že je v pořádku. Jasné je, že boje vyřadily z provozu tamní elektrárnu. Operace u přehrady je další přípravou na dobývání Rakká. "Bitva o Rakká bude velkou výzvou pro všechny strany konfliktu," dodal Alomari.

Náboženští radikálové ztrácejí další a další území. Čím dál častěji se uchylují k sebevražedné taktice boje. "Islámský stát na nás poslal auta plná výbušnin. Podařilo se nám je odpálit pomocí těžkých zbraní, když byla ještě daleko," uvedl Sarhad Rustom ze Syrských demokratických sil. Blížící se konec Islámského státu vyvolává také velké obavy o osud civilistů, kteří pod jeho nadvládou stále žijí.

mom/Matěj Sviták, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz