NATO

Do NATO vstoupí nová země! Jde o první rozšíření po osmi letech

Do NATO vstoupí nová země! Jde o první rozšíření po osmi letech
Zdroj: Profimedia

Severoatlantická aliance bude mít nového člena! Tím by se měla stát Černá Hora, kterou drtivou většinou hlasů v úterý přijal americký Senát. Půjde o první rozšíření NATO od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.

Vstup Černé Hory do "klubu" NATO je velmi vítanou změnou pro většinu jejích členů. Začlenění této země už schválila i Česká republika, to nejdůležitější hlasování se ale konalo v úterý.

O vstupu Černé Hory do NATO rozhodoval stočlenný americký Senát, pro přijetí země bylo 95 senátorů. Ministr zahraničí Rex Tillerson už dříve napsal, že členství Černé Hory v NATO je "hluboce v zájmu Spojených států".

Protokol o přistoupení podepsali představitelé Černé Hory a členských zemí aliance v květnu v Bruselu, informuje ČTK. Protokol o přijetí sice musí ještě stvrdit svým podpisem americký prezident Donald Trump, s tím by ale neměl být žádný problém. Jeho vláda členství této země v alianci také podporuje.

Černá Hora by měla být 29. členem Severoatlantické aliance. Poslední země se k NATO připojily v roce 2009 - a to Chorvatsko a Albánie.

Všichni členové:

Severoatlantickou smlouvu podepsalo v dubnu 1949 celkem 12 států: Spojené státy americké, Kanada, Spojené království, Francie, Portugalsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Itálie a Island.

V roce 1952 se připojilo Řecko a Turecko. O tři roky později po získání plné suverenity vstoupilo mezi členy i Západní Německo.

V roce 1982 se připojilo Španělsko.

V březnu 1999 předali ministři zahraničí Česka, Maďarska a Polska Madeleine Albrightové příslušné ratifikační listiny, a jejich země se tak také staly členy NATO.

V roce 2004 se k NATO připojilo 7 států: Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Slovensko.

1. dubna 2009 přistoupily Chorvatsko a Albánie.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz