Záhada

Záhada Mánesova obrazu: Skrývá tajemství, které má řešit kriminálka

Záhada Mánesova obrazu: Skrývá tajemství, které má řešit kriminálka
Zdroj: TV Nova

Obraz nevyčíslitelné hodnoty jednoho z našich nejvýznamnějších malířů Josefa Mánese letos ozdobí komnatu zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Poprvé ho tak uvidí i veřejnost. Dílo je přitom pro všechny obrovskou záhadou.

Dlouhá desetiletí byl obraz v soukromých sbírkách. Teprve před pár týdny se kastelánovi ozvala majitelka a pochlubila se tímto Mánesovým skvostem. "Veřejnost ten obraz neviděla nikdy, nikdy se nevystavil na žádné výstavě, nevěděla o něm ani Národní galerie," přiznal kastelán Martin Váňa.

Nikdo nedokáže říct, jaké dvě ženy Mánes na plátně zvěčnil. Kastelán ale spekuluje, že žena vpravo by mohla být malířova tajná láska. "Vzpomněl jsem si na kresbu Karoliny O' Hegertiové, což je dívka, která pobývala zde na tomto zámku, co by blízká příbuzná Silva Tarouků," svěřil se.

Zdroj: TV Nova

Záhadná zrzka navíc až nápadně připomíná postavu z jiného Mánesova obrazu nazvaného Josefína. Až do teď se přitom mělo za to, že Josefínou byla některá z benátských hereček poloviny 19. století, nebo služebná u Mánesů. Díky tomuto obrazu do hry vstupuje urozená Karolína. "Ta rodová nerovnost nedovolila k nějakému naplnění té lásky," prohlásil kastelán.

Záhada nedá odborníkům spát a chtějí proto pátrat dál. Do hry majív plánu zapojit i zkušené kriminalisty, kteří by jim pomohli vyřešit záhadu neznámé ženy na obraze.

Petr Zapletal/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz