Duben

Změny od dubna: Zdražuje víno či hypotéky, platí nové jízdní řády

Změny od dubna: Zdražuje víno či hypotéky, platí nové jízdní řády
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Přísnější pravidla pro prodej vína, dražší hypotéky nebo třeba nové jízdní řády - takové změny nás od dubna čekají. Některým seniorům přijde dříve důchod a letos poprvé začínají zápisy do základních škol o několik měsíců později. Přečtěte si, co bude příští měsíc jinak.

Víno může podražit

Začíná platit novela zákona o vinařství, která vinařům přináší nové povinnosti. Má v první řadě omezit dovoz a prodej pančovaného vína. Nová pravidla se ale budou týkat také provozovatelů vinoték, kteří tvrdí, že se jim tak zvýší náklady. Ty vzrostou například při použití jednorázových obalů. Pokud tedy chodíte nakupovat do vinoték, připravte se, že víno může podražit v řádu desítek korun za litr. Sudové víno by navíc nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů. Další novinky vinařského zákona najdete ZDE.


Související obsah

Mění se jízdní řády vlaků

Zahájení provozu pravidelných sezónních spojů z Prahy do Krakova, přímý vůz k sezení v relaci Praha – Curych, nový přímý spoj z Prahy do šumavského Nového Údolí nebo osobní vlaky vedené moderní elektrickou jednotkou RegioPanter z Blanska do Brna bude zahrnovat od 3. dubna Jízdní řád Českých drah.

Od 13. dubna začne jezdit denní expresní spojení z Prahy do Krakova přes Bohumín, a to vlakem Ex 115 Cracovia, který odjíždí z Prahy hl.n. v 10:22 a do Krakova přijíždí v 17:21. V opačném směru vlak odjede Ex 114 Cracovia z Krakova v 10:42 a do Prahy hl.n. přijede v 17:39. Denní spojení Praha – Krakov bude v provozu do 30. září. Po krátké přestávce bude od 1. dubna obnovený provoz přímého vozu k sezení v relaci Praha – Curych a zpět a bude tak alternativou cestování v lůžkovém vozu. Vůz k sezení bude v provozu dokonce října.

Od 5. května bude na objednávku ministerstva dopravy a Jihočeského kraje jezdit přímý spoj z Prahy do Nového Údolí. Nový vlak Rx 631 Český Krumlov – Nové Údolí pojede jako pokračování vlaku Ex 531, nový vlak Rx 632 Nové Údolí – Český Krumlov pokračuje do Prahy jako Ex 532. Přímý vlak nabídne spojení do turisticky atraktivní části Šumavy (Třístoličník).

Jaké další změny nás v dubnu čekají, čtěte na následující straně

Získat hypotéku bude obtížnější

Od dubna se zpřísňují pravidla pro poskytování půjček na bydlení. Nově budete muset mít našetřeno minimálně deset procent z celkové ceny nemovitosti. Česká národní banka, která s doporučením přišla, se tímto opatřením snaží chránit klienty. Lidé, kteří nemají žádné úspory a celou cenu nemovitosti se snaží zaplatit z hypotéky, mohou mít podle ní v budoucnu problém se splácením. Část lidí tak na hypotéky nedosáhne.

Mladé rodiny s minimálně jedním dítětem do šesti let si můžou vzít hypotéku v kombinaci s úvěrem ze Státního fondu rozvoje bydlení. Lidé by ale měli být při sjednání druhého úvěru opatrní, měli by si dobře promyslet, jestli nebudou mít se splácením půjček problém.

Související obsah

Důchody přijdou dřív

Lidé, kterým obvykle chodí důchod 14. a 16. v měsíci, dostanou v dubnu své peníze dříve. Na tyto dny totiž vycházejí velikonoční svátky, termín splatnosti se tak posouvá. V letošním roce se termíny výplaty důchodů změní celkem desetkrát. Kdy přijde důchod v jiném termínu, než jste zvyklý, se podívejte v tabulce.

Jaké další změny nás v dubnu čekají, čtěte na následující straně


Nezapomeňte podat daňové přiznání

Už jen několik posledních dní máte na to, abyste si vyřešili daně za loňský rok. Řádný termín podání daňového přiznání totiž letos připadá na 3. dubna. Bez postihu se můžete opozdit o pět dní, nejzazším termínem, kdy musí být přiznání odevzdané, je tedy 10. dubna. Raději ale na nic nečekejte. Do 3. dubna také musíte daň zaplatit, a to buď převodem a účet nebo v hotovosti na pokladně finančního úřadu.

Pokud už teď víte, že daňové přiznání podat nestihnete, můžete si posunout termín. Pokud využijete služeb daňového poradce, posouvá se termín automaticky na 3. července. Nesmíte ale zapomenout do 3. dubna podat na finanční úřad plnou moc pro poradce. O prodloužení termínu můžete také zažádat kvůli nějakému vážnému důvodu (např. nemoci), úřad vám ale nemusí vyhovět. 

Související obsah

Zápisy do 1. tříd v novém

Letos poprvé se konají zápisy do školy v dubnu. Doposud rodiče své děti k povinné školní docházce přihlašovali během ledna a února. Ministerstvo školství tím chce docílit toho, aby později narozené děti nebyly před svými budoucími spolužáky u zápisu znevýhodněny. Jiné dovednosti totiž má dítě narozené v září a jiné dítě narozené například v květnu - obě by přitom měly od září chodit do stejné třídy. Ministerstvo doufá, že tímto posunem ubude odkladů.


Jaké další změny nás v dubnu čekají, čtěte na následující straně

Papírové padesátikoruny definitivně končí

Z padesátikorunové bankovky se stává obyčejný papír. Do konce března jste totiž měli poslední možnost papírovou padesátku v bance vyměnit za kovovou. Od dubna už bude bankovka s Anežkou Českou jen suvenýrem bez jakékoli peněžní hodnoty. Padesátikorunové bankovky definitivně přestaly platit 1. dubna 2011.

Související obsah

Nové pobočky pošty Partner

Na začátku dubna vznikne 17 nových provozoven pošt Partner. Celkem jich k tomuto datu bude fungovat 312. Pošta Partner je plnohodnotnou alternativou pošty. Rozdíl spočívá v tom, že je provozována třetí osobou, nikoli Českou poštou. Z hlediska poskytovaných základních poštovních služeb není mezi pobočkou a poštou Partner žádný rozdíl.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz