Dešťová voda

Sbírejte dešťovku, stát vám přispěje! NÁVOD, jak získat peníze

Sbírejte dešťovku, stát vám přispěje! NÁVOD, jak získat peníze
Zdroj: Profimedia

Stát rozdává další miliony na lepší bydlení. Dotaci získáte, pokud si pořídíte nádrž nebo systém na zadržování a následnou spotřebu dešťové vody. Tou pak můžete splachovat, zalévat nebo mýt nádobí.

"Vodní blahobyt skončil. Musíme si vážit vody, která nám napadne v podobě srážek," říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten už dříve prohlásil, že splachování pitnou vodou považuje za barbarství.

Ministerstvo proto spustilo dotační program Dešťovka, který má lidi motivovat, aby sbírali a používali dešťovou vodu. O peníze mohou žádat majitelé rodinných a bytových domů. Dešťovkou podle státu ušetříte víc než polovinu denní spotřeby pitné vody.

Dotace se budou rozdávat ve třech kategoriích. Do té první spadají lidé, kteří žijí v oblastech trpících nedostatkem pitné vody. Mapu těchto míst ministerstvo životního prostředí připravuje.

Takovým lidem dá stát peníze na nákup podzemních nádrží větších než 2000 litrů, ale také na projekt, instalaci a čerpadlo. Z takové nádrže můžete brát vodu na zalévání zahrady, splachování či úklid v domě. Stát vám přispěje až 50 %, nanejvýš však daruje 20 tisíc korun.

Související obsah

Další dvě kategorie jsou určeny občanům, kteří na "suchém" místě nežijí. Takoví lidé si však budou muset pořídit vodovodní systémy, které vyžadují stavební zásah. Musí se totiž zavést samostatné trubky na dešťovou nebo tzv. šedou vodu. Dostanete ale trojnásobek - až 60 tisíc korun.

V první fázi chce stát rozdat 100 milionů, spustí ji někdy během dubna. Ministr by měl také upřesnit podmínky pro udělení dotace a doplnit zmíněnou mapu suchých oblastí. Už teď se ale můžete nezávazně hlásit zde.

ČTĚTE TAKÉ:

Snadné tipy, jak ušetřit se zelenější domácností
Jak si co nejrychleji našetřit peníze

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dešťová voda

Důležité Události

Píše se na Deník.cz