Astronomie

K Zemi se rychle blíží ohromný asteroid! Ví se o něm málo

K Zemi se rychle blíží ohromný asteroid! Ví se o něm málo
Zdroj: Getty Images

K Zemi se blíží ohromný asteroid, který je zařazen mezi "potenciálně nebezpečné". Podle NASA by se mělo jednat o nejbližší průlet takto velkého tělesa za posledních 13 let, naši planetu mine ve vzdálenosti 1,7 milionu kilometrů, což je z hlediska Sluneční soustavy o vlásek.

Asteroid s označením 2014 JO25 podle NASA mine Zemi ve vzdálenosti jen 1,7 milionu kilometrů, což je 4,6 násobek vzdálenosti Měsíce od Země. Nejblíže by se měl dostat 19. dubna a půjde o největší známý asteroid letošního roku.

Asteroid byl objeven v roce 2014 a v průměru má 0,65 kilometrů. Spektrální třída, rychlost rotace i směr pólů nejsou známy. Až do nejtěsnějšího průletu bude v těsné blízkosti Slunce, poté nastanou dobré podmínky pro pozorování. Až to by mělo přinést detailnější informace o tomto vesmírném tělese.

Mezinárodní astronomická unie klasifikuje tento asteroid jako "potenciálně nebezpečný", nicméně pozorování ze září 2016 výrazně upřesnilo jeho známou dráhu a odstranilo celou řadu nejistot, které tento těsný průlet provázely.

Aby byl asteroid klasifikován jako potenciálně nebezpečný, musí splňovat několik kritérií. Jde o vesmírné objekty které jsou větší než 150 metrů v průměru a dostanou se k Zemi do vzdálenosti menší než 0,05 au (přibližně 7 500 000 kilometrů).

Jedná se o nejtěsnější průlet takto velkého tělesa od průletu asteroidu 4179 Toutatis, který prolétal v roce 2004 ještě o něco blíže.

Související obsah

Další známý průlet velkého tělesa nás čeká až v srpnu 2027, kdy se do blízkosti Země dostane asteroid 1999 AN10, který by měl proletěl kolem nás ve vzdálenosti Měsíce.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NASA varuje: K zemi míří asteroid, který může způsobit nesmírné utrpení a smrt

Američtí astronomové spočítali, že Zemi může trefit obří asteroid. Kolik máme času?

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz