Pozorování

NÁVOD: Noční obloze vládne velmi jasný Jupiter, dívejte se

NÁVOD: Noční obloze vládne velmi jasný Jupiter, dívejte se
Zdroj: NASA/ESA/A. Simon (GSFC)

Na obloze jasně září největší planeta Sluneční soustavy, právě v pátek se Jupiter dostává do opozice se Sluncem a bude osvícená celá strana, kterou z plynného obra vidíme, panují tak ideální podmínky pro jeho pozorování.

Jupiter začátkem dubna dominuje noční obloze, právě se nachází v opozici se Sluncem. Díky tomu, že jsou Slunce, Země a Jupiter v jedné linii, je osvícená celá přilehlá strana největší planety Sluneční soustavy. A toho ve velkém využívají astronomové po celém světě.

Jupiter se do opozice se Sluncem z našeho pohledu dostane vždy po zhruba 13. měsících, příští rok tedy připadne na 9. května. Plynný obr se také vždy kolem opozice dostává také nejblíže k Zemi, letos se k nám přiblíží na zhruba 670 milionů kilometrů.

Jupiter se nachází v souhvězdí Panny, nejjasnější hvězda v okolí planety je Spica. Díky tomu, že je planeta mnohem blíže k Zemi, září na obloze asi 20x silněji. Identifikace vesmírného tělesa je tak velmi snadná.

Jupiter na oblohu vychází v 19:31 a zapadá až v 6:40, dosahuje úžasné jasnosti -2,3 mag, je tak na obloze rozpoznatelný i z míst, kde je velké světelné znečištění. Nejvýše se na obloze dostane kolem půlnoci.

Související obsah

Jupiter je nádherně vidět bez použití dalekohledů a teleskopů, už se slabšími přístroji jsou také vidět Galileovské měsíce, tedy 4 nejjasnější tělesa z celkem 67 Jupiterových měsíců. Jsou to Io, Europa, Ganymed a Callisto.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz