Koruna

Unikátní výstava! V Karolinu jsou k vidění 4 koruny Karla IV.

Veřejnosti byla dnes v pražském Karolinu poprvé představena unikátní kopie Lombardské železné koruny. Kromě ní jsou k vidění ještě další tři koruny Karla IV.

Ve 14. století, kdy Karel IV. žil, se všechny čtyři koruny nemohly potkat. Teď jsou jejich kopie vystaveny v pražském Karolinu. Originály jsou roztroušeny po celé Evrope.

Pro Čechy nejznámější z nich je Svatováclavská koruna, která je trvale uložená v Praze v katedrále Sv. Víta. Symbolizuje Lucemburkovu vládu nad zeměmi Koruny české, tedy Čechami, Moravou částí Slezska a oběma Lužicemi.

Další je královská koruna Svaté říše římské, která je uložena v Cáchách v Německu. Třetí je říšská císařská koruna. Tu najdete ve Vídni. Čtvrtou je tzv. Lombardská koruna. Ta symbolizovala vládu císaře nad Itálií. Její kopie vznikla zatím jako poslední.

Související obsah

"Je to úžasný pocit, kruh se uzavřel. Máme čtyři koruny, kterými byl korunován Karel IV," řekl TV Nova Oldřich Beneš, mecenáš výstavy Magičtí Lucemburkové.

Autorem kopie vzácné lombardské koruny je Jiří Urban. "Ta koruna mi zabrala asi sedm měsíců práce. Říká se jí železná, protože podle legendy je do ní vkutý železný kruh ze hřebu ukřižování Ježíše Krista.

Aby byla sbírka kompletní, musela by ještě obsahovat arleatskou kourunu. Tou byl Karel IV. korunován na sklonku svého života a symbolizovala jeho vládu nad nejzápadnější částí impéria. Podobu této koruny ale zatím experti neznají.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz