APLIKACE TN.CZ
Rybník

Velká záhada: V rybníce náhle zemřela polovina ryb, druhá dál plave!

Policisté na Vyškovsku vyšetřují záhadný úhyn obrovského množství ryb. Rybáři těsně před výlovem chovného rybníka zjistili, že polovina ryb plave břichem nahoru. Zvláštní je, že zbytek ryb nemá žádné zdravotní potíže. Škody se odhadují na milion korun.

Nejdřív to vypadalo na pár uhynulých kusů, ale když rybáři odpustili celou nádrž, v bahně zůstala naprostá spoušť. Všude, kam oko dohlédlo, jen mrtvá těla ryb. Uhynulých kaprů, amurů, tolstolobiků a sumců je takové množství, že rybáři musejí na mrtvá těla používat obrovské kádě. Škoda už přesáhla milion korun.

A to je sčítání teprve na začátku. Zarážející je, že uhynula jen polovina ryb, ty ostatní jsou naprosto zdravé a rybáři tak celý den pokračují ve výlovu. Jde o mladé násadové ryby, které mají být velmi odolné. Místo toho jich metráky skončí v kafilérii.

Související obsah

Záhadný úhyn nedokázal nikdo vysvětlit a tak rybáři přivolali policii. "Dostali jsme informaci o velkém úhynu ryb a prověřujeme, jestli šlo o nedbalost, nebo úmyslný trestný čin," řekla Andrea Straková, mluvčí jihomoravské policie.

Hasiči odebrali vzorky vody a teď je zkoumá chemická laboratoř. Ryby se nejspíš otrávily neznámou látkou a variant, odkud se do vody dostala, je hned několik. "Prováděly se odběry i na přítocích a čekáme na výsledky," uvedl ředitel rybníkářství Roman Osička.

Do vody mohly uniknout například pesticidy nebo hnojiva z polí. Najít konkrétního viníka je ale téměř nemožné. Rybník sloužil jako zdroj násadových ryb pro celou Moravu a už teď je jasné, že jich bude nedostatek. Rybáři napjatě čekají na výsledek toxikologické expertízy a zatím nevylučují žádnou možnost, tedy ani variantu, že ryby někdo otrávil úmyslně.

tn.cz / gar

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz