Počasí

Vražedné počasí: V Evropě loni živly zabily 217 lidí! MAPA SMRTI

Vražedné počasí: V Evropě loni živly zabily 217 lidí! MAPA SMRTI
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Přírodní živly dokážou nadělat pořádnou paseku, v horším případě i zabít člověka. Jen loni při živelných pohromách v Evropě zemřelo 217 lidí, nejčastěji kvůli povodním a lavinám.

Příroda dává neustále najevo, jak je člověk oproti ní ve skutečnosti bezmocný. Když se zatáhne nebe a začnou lítat blesky, světelná podívaná dokáže opravdu uchvátit. Přesto jí lidé raději sledují z okna svého bytu či domu. Taková bouřka totiž dokáže mít i smrtící sílu.

Jen v loňském roce blesky zabily přes 50 lidí. Nejvíce lidí umíralo na Ukrajině, tragédie se ale nevyhnuly ani Srbsku, Řecku nebo třeba sousednímu Slovensku. Vyplývá z dat největší evropské databáze na počasí ESWL.

Zdroj: European Severe Storms Laboratory / ESWD

Související obsah

I tak ale nejsou bouřky na špici největších přírodních zabijáků loňska. Představují "jen" 25 procent z celkového podílu na smrti lidí, rok 2016 coby do počtu mrtvých ovládly povodně a laviny. Ty tvoří neskutečných 62 procent všech loňských úmrtí.

Zdroj: European Severe Storms Laboratory / ESWD

Velká voda zabíjela hlavně ve Francii, Belgii, Německu, Itálii, Bulharsku či v Řecku, sníh připravoval lidi o život hlavně v italských i francouzských Alpách. Nejvíce mrtvých si vyžádala zřejmě lavina v italské hotelu Rigopiano, ta si vyžádala celkem 29 obětí (psali jsme zde).

Související obsah

Dalšími přírodními zabijáky byly větrné smrště a tornáda, se kterými se potýkalo Polsko,Německo, Ukrajina, Rumunsko, Itálie nebo třeba Srbsko. Zemřelo téměř 30 lidí.

České republice se naštěstí živelné tragédie vcelku vyhnuly, bouřky a silný vítr ale způsobil mnoho zranění.


V listopadu jedno tornádo zasáhlo i Itálii. Na video se můžete podívat zde:


 

lud, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz