Libuše Havelková

Na babičku z pohádek zapomněli, rozloučit se přišla jen hrstka lidí

Česko se dnes rozloučilo s herečkou Libuší Havelkovou. Zemřela 6. dubna v úctyhodných 92 letech. Pohřeb se uskutečnil ve středu v poledne ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích. Přišlo jen několik málo lidí.

Pohádkovou babičku Libuši Havelkovou zná snad každé dítě. Na její poslední cestu ji ale přišla vyprovodit jen hrstka lidí - především rodina a několik hereckých kolegů.

Havelková byla oblíbená česká herečka, která zářila především na prknech Národního divadla, diváci ji ale znali také z mnoha filmů a seriálů. V posledních letech si získala srdce dětí jako babička z Kouzelné školky. Účinkovala také v dabingu nebo rozhlase.

Narodila se 11. května 1924 v Českých Budějovicích. Herečkou chtěla být už odmalička, nakonec vystudovala pražskou DAMU a stála u zrodu studentského dovadla DISK. Později působila i jako pedagožka, a to především v oblasti jevištní řeči a mluveného projevu.

První angažmá měla v letech 1948 - 1951 ve Státním divadle v Ostravě. Při práci pro ostravský rozhlas potkala i svého budoucího manžela Svatopluka Havelku, se kterým měla dceru Danielu a syna Ondřeje. Manželství nevydrželo a Havelková se pak už nikdy nevdala.

Související obsah

Z Ostravy odešla do pražského Divadla E. F. Buriana, v roce 1960 se stala členkou Činohry Národního divadla. V té době začala i natáčet, první výraznější roli měla ve filmu Robinsonka. Následovaly snímky Florenc 13:30, Starci na chmelu či Ostře sledované vlaky. Postupně se stala představitelkou starostlivých, obětavých maminek a laskavých babiček. Tyto role ji provázely až do smrti.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz