Oslava

Papež vítal Velikonoce, umyl nohy vězňům. V sobotu pokřtí Češku

Křesťané z celého světa dnes oslavili Zelený čtvrtek, který je připomínkou poslední večeře Ježíše Krista s apoštoly. Papež František tento den, který ohlašuje blížící se vyvrcholení velikonočních svátků, přivítal mší v zaplněné svatopetrské bazilice.

Bazilikou svatého Petra ve Vatikánu se nesou slavnostní zpěvy. Věřící z celého světa vítají příchod nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce - Velikonoc, oslav zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista.

Zelený čtvrtek přivítal papež František mší spojenou se svěcením olejů. Naopak zvony s příchodem oslav utichly a "odlétly do Říma".

"Jak všichni víme, radost se nejlépe projevuje a sdílí prostřednictvím maličkostí. Když učiníme drobnost, můžeme do bezútěšné situace vnést boží milosrdenství - třeba když zvedneme telefon a domluvíme si s někým setkání, nebo někomu trpělivě věnujeme kus svého času," prohlásil František.

Související obsah

Slavnostní obřady vyvrcholily odpoledne, kdy papež František navštívil věznici nedaleko Říma, kde si svůj trest odpykávají i mafiáni. Vybraným trestancům na znamení pokory omyl nohy. Svatý otec prokazuje svou úctu lidem na okraji společnosti od svého jmenování. Před pár dny třeba nechal otevřít bezplatnou prádelnu pro bezdomovce.

Hlava katolické církve se nezastaví ani na Bílou sobotu, kdy pokřtí desítku lidí z celého světa. Mezi nimi i úřednici Taťánu Čempelovou, která se tak stane první Češkou pokřtěnou přímo papežem.

Petra Matýsková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz