Domácí

Lesníci se bojí, v Krušných horách odumírají tisíce hektarů lesa

V Krušných horách odumírají tisíce hektarů lesa. Může za to houba kloubnatka, která napadá a ničí smrky. Proti této nákaze v takovém měřítku podle lesníků zatím neexistuje účinná ochrana. Kalamita proto není k zastavení. Nejhorší situace je v Krušných horách na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku.

Na první pohled i laik jednoznačně pozná, který strom je zdravý a který nemocný. Už podle barvy. Kůra u smrků, napadených kloubnatkou, je našedlá. Přestává růst jehličí, stromy usychají.

"Je to houba, která napadá pupeny smrku, které se potom deformují a nevyraší. Takže po několika letech ten smrk odumírá," vysvětlil revírník Václav Havlíček.

Kloubnatka až dosud decimovala pouze smrky pichlavé, které byly vysázené během minulého století jako dočasná dřevina. Nákaza šířící se vzduchem ale letos začala napadat i původní krušnohorskou dřevinu, což je smrk ztepilý. A z toho mají lesníci největší strach.

Nejvíc se toho škůdce bojí a největší škody by způsobil majitelům školek a samozřejmě pěstitelům vánočních stromků. Účinný postřik podle lesníků není na tak velké ploše prakticky možný.

Související obsah

Stromy jsou nakažené už na 9 tisících hektarech lesa v Krušných horách. Hlavně v jejich východní části. Pro představu jde o rozlohu osmi tisíc fotbalových hřišť. Mrtvé stromy lesníci plošně likvidují. A místo nich vysazují mladé smrčky.

Houba kloubnatka byla poprvé popsána před sto lety ve Skotsku. V takhle kalamitním výskytu zatím ale nikde na světě neudeřila.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz