Královéhradecký kraj

Smrtelná chyba při saunování: Dveře na zámek byly past!

Smrt dvou žen v sauně vyvolala otázky o bezpečném saunování. Podomácku vyrobená místnost nesplňovala podle odborníků základní kritéria bezpečnosti. Dveře musí jít vždy lehce otevřít. Existují i další prvky, jimiž lze případně přivolat pomoc. Nic takového ženy v sauně neměly.

Ženy v dřevěné sauně uvízly jako v pasti. Zlomily kliku ve dveřích a nemohly se dostat ven. Podle výpovědi svědků zůstaly v rozpálené místnosti déle než hodinu. Zemřely na vyčerpání z přehřátí a akutní nedostatek kyslíku v orgánech.

Specialista na výrobu saun Michal Dyntar vidí u tragického případu v Robousech několik zásadních chyb, které majitel sauny při její stavbě udělal. Nejdůležitějším prvkem je to, že dveře do sauny se musí otevírat ven a nesmí mít žádný zámek se západkou. „Musí být buď na samouzavírací panty nebo opatřené magnetem. U venkovních saun se používá případně petlice,“ vyjmenovává Dytnar.

Související obsah

V případě robouské tragédie se ženy nedokázaly dostat ven ani oknem, aby přivolaly pomoc. Rozbít se jim podařilo pouze vnitřní sklo. Přitom okna by měla být stejně jako dveře otevíratelná. „Minimálně jedno by se mělo dát otevřít,“ dodává expert.

Dalším bezpečnostním prvkem je jakýkoliv alarm nebo bezpečnostní tlačítko umístěné uvnitř sauny. Dá se pořídit od čtyř tisíc korun. „V soukromí si to dávám málokdo, ale to tlačítko má svůj význam,“ říká Dytnar.

Pro zvýšení bezpečnosti je dobré instalovat čidla topidel. Když se kabina přehřeje, sauna přestane fungovat.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zbytečná smrt těhotné dívky (†19): Koupání ve vaně se jí stalo osudné!

Záhadná smrt krásné Natálie byla konečně objasněna! Tohle se může v bytě stát úplně každému

TN.cz

K tématu Královéhradecký kraj

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz