Drogy

Nalezené jehly ukazují, ve kterých městech Česka se fetuje nejvíce

Stovky strážníků včera uklízely Česko. Nešlo ale o ledajaký odpad - strážníci hledali nebezpečné použité stříkačky. A že jich bylo. V této souvislosti se však objevila pozoruhodná statistika nálezů stříkaček a jehel narkomanů. Ilustruje, jak se v kterém českém městě fetuje...

Metod pro zjišťování toho, kolik je mezi námi uživatelů drog, jaké drogy užívají a kde žijí, je více. Může jít o prosté dotazníkové průzkumy, pozorování nebo překvapivě třeba analýzu odpadních vod. Více si přečtěte například zde: Voda v českých městech je plná drog! Neuvěříte, co našli v Praze nebo Plzni

Dalším způsobem, jak propočítat a mezi sebou srovnat velikost drogového problému jednotlivých měst, může být statistika nálezů použitých injekčních stříkaček a jehel.

Související obsah

Jednu takovou statistiku veřejnosti nabídli městští strážníci napříč republikou, kteří se včera hromadně zapojili do akce "Jehla". Zatímco přátelé přírody na jaře obvykle čistí břehy, parky, louky nebo lesy ve svém okolí, strážníci se vydali za použitými jehlami a stříkačkami.

Ty mohou být hrozbou a rizikem pro kohokoliv, ale zejména pro zvídavé děti nebo domácí zvířata. I drobným náhodným poraněním se můžete infikovat všemi druhy žloutenky nebo třeba virem HIV a mnoha dalšími nemocemi, kterými bohužel narkomani nezřídka trpí.

Včera se akce Jehla zúčastnily přes čtyři stovky strážníků v celé zemi. K hledání jehel a stříkaček - například v pískovištích dětských hřišť - používali dokonce detektory kovů. Celkem objevili více než šest stovek nebezpečných pozůstatků po narkomanech.

Související obsah

Současně s výsledky své akce strážníci zveřejnili i statistiku nálezů "infekčního materiálu po narkomanech" za roky 2015 a 2016 v desítkách větších českých měst. Nijak nepřekvapivě, zato ale s obrovským náskokem před ostatními vede Praha. Tam v roce 2015 zajistili strážníci rekordních 16,5 tisíce použitých stříkaček a jehel!

Jako druhá se za Prahou s velkým odstupem umístila Ostrava, České Budějovice, Mladá Boleslav a pak Karviná a Pardubice. Nutno ovšem dodat, že statistika zcela vynechala Brno, které by zřejmě také dosáhlo "medailových příček".

Městští policisté při téhle příležitosti opět připomněli, jaký je přesný postup při takovém nálezu. Rozhodně odrazují od toho, aby lidé věc řešili sami - byť se zdá, že jde o banalitu. "Vždycky neprodleně volejte linku tísňového volání. Strážníci zajistí odborný sběr i likvidaci materiálu," trvají na svém městští policisté.


 

Zdroj: ČTK

ČTĚTE TAKÉ:

Drogy v dnešní společnosti: Jsou všude, odkud se ale vzaly?

Jak naučit děti odmítnout cigaretu a další drogy?

Barman viděl muže, jak na rande hodil dívce drogu do pití. Zachoval se podle vás jako hrdina?

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz