Zahraničí

Práce v krematoriu za oponou: Slušný plat, ale velké emoce

Práce v krematoriu za oponou: Slušný plat, ale velké emoce
Zdroj: Profimedia

Lidé v pohřebním ústavu dělají psychicky náročnou práci. Musí připravit zemřelého do rakve, organizovat obřad, spálit tělo a utěšit příbuzné. Možná nejtěžší je prý dívat se mrtvému do obličeje a vědět, že to ještě nedávno byla živá bytost.

Většina lidí zná z krematoria jen obřadní místnost. A je to tak dobře. Práce v pohřebním ústavu je totiž spektrum činností, které nejsou běžnému člověku vůbec příjemné. Zaměstnanci mají za úkol připravit zemřelého na jeho poslední cestu, vystavit rakev a postarat se o organizaci celého obřadu. Jeden z nejnáročnějších úkolů je komunikovat s pozůstalými. Lidsky s nimi soucítit a utěšit je.

„I když tuto práci děláme léta, nikdy tyto emoce nepřestaneme cítit,“ říká Karen Jenningsová, manažerka krematoria v Plymouthu pro portál Mirror. Podotýká, že to není snadná práce, na druhou stranu jsou dobře placeni.

Její kolega James Wilkinson doplňuje: „Zvláštní okamžik také nastává, když jsi s mrtvými. Musíš si z toho umět dělat srandu, nebo tě to pohltí a zblázníš se z toho.“ Jednapadesátiletý Wilkinson tuto práci dělá už od svých osmnácti let. Nejdříve byl jen pomocný řidič, potom ale začal i s kremací.

Zaměstnanci krematoria jsou obecně zvláštní sorta lidí. Dělají práci, ke které má většina obyvatel odpor. Postarat se o zemřelého člověka vskutku není jednoduché. Obzvláště při představě, že to ještě před nedávno dobou byla živá bytost.

Související obsah

Práce v pohřebním ústavu také spočívá v tom umět opravit zařízení, když se poškodí. Například zážehová komora během spalování. Někdy je v rakvi něco navíc, co tam nemá být. Třeba sklo, které se roztaví a naruší celý systém.

„Já mám však v oblibě techniku a vždy se rád něco nového naučím. Většinu zdejších strojů dovedu rozdělat na součástky a potom je opět složit. Kremace je kontrolována přes počítačový program, každé spalování je nahrávané a sledované. Sežehnutí jednoho člověka trvá okolo hodiny a půl, ale může trvat i tři hodiny. Záleží na rozměrech člověka a na teplotě.

Nejtěžší úkol pro každého pracovníka krematoria ale nastává v okamžiku, kdy musí obsloužit někoho blízkého. A to se někdy bohužel stává. „Nejhorší zážitek byl, když zemřel můj bratranec, musel jsem jít na jeho pohřeb a potom se vrátit a zařídit jeho kremaci,“ svěřil se Wilkinson.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMOLAŘ: Muž se ucházel 40krát o práci! Kvůli děsivému jménu ho nikdo nezaměstnal

Hledáte práci? 10 nových zaměstnání, které jste ani netušili, že existují

15 profesí, které (ne)prospívají zdraví: Neškodíte si při práci?
TEST: Jaké se k vám hodí povolání?

mk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz