Kostel

Dřevěný kostel napadli červotoči! Pro záchranu z něj udělali saunu

Do dřevěného kostelíku v Hradci Králové se pustil dřevokazný hmyz, odborníci z Česka proto vůbec poprvé vyzkoušeli unikátní metodu, kterou používají i v Německu. Jde o termosanaci, kdy zaměstnanci specializované firmy obalí celou stavbu igelitem a dovnitř pak vhání horký vzduch, který hmyz zahubí.

Vytápí ho horkým vzduchem zevnitř a dostal i slušivý zateplovací igelitový obleček. Unikátní ozdravnou kúrou v úterý odborníci zbavovali prastarý dřevěný kostelík Svatého Mikuláše v Hradci Králové dřevokazného hmyzu, který napadl jeho konstrukci.

"Je tam červotoč i tesařík, takže oba druhy těch nejpočetnějších druhů hmyzu," vysvětlil technik Hynek Kundera.

Dovnitř se potrubím vhání horký vzduch, aby tam byla stálá teplota 55 stupňů Celsia. Právě při ní totiž umírá dřevokazný hmyz a to všech vývojových stádií - vajíček, larev, kukel i brouků.

Související obsah

Aby vše fungovalo, horký vzduch dovnitř musí proudit nejméně hodinu. Igelit zvenku funguje jako zateplení. Uvnitř kostelíku je tak po chvilce jako v sauně. "Pouštíme tam teplotu od 75 do 120 °C," řekl Kundera. Maximální teploty se ale musí hlídat, aby dřevěnou konstrukci přílišné horko nepoškodilo.

V Česku je tato metoda sice horkou novinkou, ale třeba v sousedním Německu ji používají už přes 80 let. Podle odborníků tato ojedinělá metoda zbaví dřevokazného hmyzu památku jednou provždy.

David Pik/ lud, TN.cz

K tématu Kostel

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz