čarodějnice

Noc čarodějnic se blíží. Pošlete foto vaší vatry, přijedeme k vám!

Noc čarodějnic se blíží. Pošlete foto vaší vatry, přijedeme k vám!
Zdroj: Profimedia

Blíží se Valpružina noc - jinak řečeno oblíbený jarní zvyk pálení čarodějnic. Leckde už mají vatry připravené, jinde se na nich pracuje. Všechny se rozhoří v neděli, a to nejen v Česku, ale leckde v Evropě. Pochlubte se i vy svou vatrou, hledáme místa k natáčení svátku pro zpravodajství TV Nova.

Pálení čarodějnic je prastarý zvyk spojený s jarem, církevními svátky, ale také mnoha pověrami. Lidé se v tuto noc scházeli a scházejí u ohňů, pálí staré klestí a oslavují jaro. Vychází to nejen z církevních křesťanských svátků, ale i z mnohem dávnějších pohanských.

Staří Slovani v tuto dobu na jaře vynášeli smrtku či Moranu a přestože tento zvyk nevychází přesně na přelom dubna a května, spojil se s tímto tradičním pálením ohňů. Jde zároveň i o církevní svátek svaté Vaburgy na 1. května, který se však slaví už v předvečer. Tato anglická misionářka a světice je patronkou plodnosti, šestinedělek, dobré úrody a chrání proti hromu a blesku. Od ní noc získala jedno ze svých jmen - Valpuržina. Také se jí říká filipojakubská či prostě jen Noc čarodějnic.

Agentura Dobrý den pátrá po velkých nebo jinak neobvyklých "čarodějnických vatrách". Přidáváme se k ní - pošlete nám informace či fotografie vaší připravené vatry. Pokud bude aspirovat na rekordní, budeme informovat agenturu přes rekordy. Hledáme také tipy na zajímavá místa či vatry, které bychom chtěli v neděli natočit do zpravodajství TV Nova. Vaše fotografie zveřejníme také na TN.cz. Pište na adresu zpravy@nova.cz. Děkujeme!

Související obsah

Právě čarodějnice si lidé s touto nocí odjakživa spojovali a připomínali. Svátek se totiž neslavil přesně podle data, ale podle úplňku, kdy se měly čarodějnice slétat na prokletá místa na čarodějnický sabat a k obcování s čerty a ďáblem. Oblíbenými místy čarodějnic měla být například popraviště. Lidé se před nimi chránili právě zapalováním ohňů na vyvýšených a viditelných místech a tento zvyk přetrval dodnes. Také se říká, že skok přes oheň v tuto noc přináší mládí a plodnost. A kromě toho se údajně otevírají i jeskyně s poklady.

Češi nejsou zdaleka jediní, kteří noc čarodějnic slaví. A podobné oslavy nejsou ani výsadou pouze blízkých sousedů jako Slovensko či Polsko. Podobné oslavy se odehrávají i jinde v Evropě, třeba Německu, Švédsku, Dánsku, Finsku, Rumunsku, Litvě, Skotsku, Irsku či Rusku i jinde.

Související obsah

Češi mají pálení čarodějnic ve velké oblibě. Koná se zřejmě na každé vsi i ve městech. Nezřídka dohlížejí či pálení přímo organizují i dobrovolní hasiči. 1. května je pracovní volno, a tak si lidé mohou noc i protáhnout.

České čarodějnice sleduje i Agentura Dobrý den, která je správcem databanky tuzemských rekordů. Eviduje i ty spojené s touto nocí. "Nejvyšší hranici postavil Klub Rampušáků v Mnichovicích. Stavba jim trvala tři týdny a do archivů pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit se zapsala výškou 16,999 m. Nyní máme zprávy o chystané speciální rekordní hranici z akátového dřeva," uvedl Josef Vaněk z Agentury Dobrý den.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz