Domácí

Majitele předplacených SIM karet zahltí účtenky EET

Za každou poslanou SMS nebo uskutečněný hovor bychom v budoucnu měli dostat účtenku. V průměru by tak majitelé SIM karet na kredit jen za odeslané SMS dostali každý rok téměř 600 účtenek. Podle zákona o evidenci tržeb totiž podléhají oznamovací povinnosti právě předplacené SIM karty.

V případě, že si předplácíte SIM kartu u mobilního operátora a neplatíte třeba měsíční paušál, mohly by Vás v příštím roce zahltit stovky účtenek za každou odeslanou SMS zprávu nebo hovor, který uskutečníte.

Takové účtenky by pak chodily formou SMS zpráv nebo na e-mail. To by ale znamenalo zahlcení jednak schránek, ale také obrovský nápor na IT infrastrukturu ministerstva financí. Zákon o elektronické evidenci tržeb totiž říká, že oznamovací povinnosti podléhá také předplacená služba. Mělo by tomu tak být od března 2018, kdy vstoupí v platnost širší nařízení o evidenci tržeb. Konkrétně jde o paragraf 4 tohoto zákona.

Operátoři by tak museli majitelům takových SIM karet vydávat účtenku po každém uskutečněném hovoru nebo po ukončení čerpání mobilních dat. Do stejné skupiny patří například i různé typy elektronických peněženek, čipových karet, kuponů a voucherů.

Související obsah

Mobilním operátorům přijde paragraf zbytečný. Jde o desítky milionů SMS zpráv a hovorů denně a co teprve o Vánocích, to by mohlo jít až o sto milionů takových mobilních transakcí. Ministerstvo financí se teď snaží najít vhodné řešení při jednání s operátory.
 

tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz