KLDR

Napětí u Koreje roste! Japonsko vyplouvá na pomoc USA

Napětí na Dálném východě roste. Japonsko poslalo svou největší válečnou loď Izumo, aby ochránila americkou flotilu kolem letadlové lodi Carl Vinson. Ta se účastní vojenského cvičení s jediným cílem - zastrašit KLDR od dalších raketových testů. Americký prezident mezitím nevyloučil možnost vojenského zásahu proti severokorejskému režimu.

Největší chlouba japonského námořnictva vyplouvá. Vrtulníková loď Izumo je 248 metrů dlouhá a nese devět helikoptér. Plavidlo staré dva roky má protiraketové systémy i ochranu před ponorkami.

Sedmadvacet tisíc tun oceli a supermoderní zbraně mají být dostatečnou ochranou pro americké lodě vezoucí zásoby plavidlu Carl Vinson. Americká letadlová loď je teď v Japonském moři, kde čeká na doplnění zásob.

Od Korejského poloostrova ji americká armáda nehodlá stáhnout, dokud napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem nepoleví. To po sobotním, i když neúspěšném testu severokorejské rakety ještě stouplo a americký prezident Donald Trump nevyloučil možnost vojenského zásahu proti KLDR.

"Nebudu šťastný, pokud provede jaderný test," uvedl Trump v rozhovoru. Na otázku, zda to znamená vojenský zásah, odpověděl jen "uvidíme". Přestože vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou jsou mimořádně napjaté, Trump severokorejského diktátora Kim Čong-una dokázal i ocenit.

Trumpovi imponuje, že se Kim dokázal udržet u moci tak mladý. "Bylo mu jen 26 nebo 27 let, když převzal po otcově smrti vládu. Musel se přitom potýkat s velmi tvrdými soupeři, zvlášť generály. I přes svůj mladý věk si dokázal udržet moc. Je to opravdový lišák," chválil americký prezident.

Šéf Bílého domu dal ale také jasně najevo, že udělá všechno pro to, aby severokorejský režim nemohl svět ohrozit jadernými zbraněmi. KLDR se jich má zbavit do tří let.

Kateřina Kučerová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz