Spalničky

Spalničky se šíří Evropou! Kde jsou lidé nejvíc ohroženi? MAPA

Spalničky se šíří Evropou! Kde jsou lidé nejvíc ohroženi? MAPA
Zdroj: Thinkstockphotos

Spalničky v posledních týdnech děsí celou Evropu. V Česku zatím hygienici epidemii nevyhlásili, na Ostravsku se ale situace stále nelepší. Nejinak je tomu v dalších státech, kde se lékaři obávají nejhoršího. Které země jsou spalničkami nejvíce ohroženy?

Itálie, Německo, Velká Británie či Švýcarsko. Ve všech těchto zemích zaznamenali lékaři rapidní nárůst případů spalniček. Šíří se i Českem, epidemie nabrala na síle především v Moravskoslezském kraji. Na Ostravsku už některé nemocnice zakázaly návštěvy.

Spalničkami jsou nejvíce ohroženy děti do jednoho roku. Proto se nebezpečnému onemocnění věnoval i nejnovější díl Mamin s rozumem. První čtyři týdny po nakažení téměř není možné spalničky odlišit od běžného nachlazení. Až později se objeví zarudlá vyrážka. Více o příznacích čtěte zde.

Spalničky se Evropou šíří neuvěřitelnou rychlostí, což odborníky nepřestává překvapovat. Zejména proto, že Světová zdravotnická organizace plánovala na začátku století tuto nemoc zcela vymýtit. V některých oblastech (Amerika) se to dokonce podařilo, i tam už se ale nové případy objevily.


Podívejte se, ve kterých státech teď řádí spalničky nejvíce a kde jsou tedy lidé nejvíce ohroženi:

Zdroj: TV Nova

Související obsah

Podle lékařů za nynější epidemii mohou "odmítači" očkování. Právě vakcíny se totiž staly jedinou účinnou zbraní v boji proti spalničkám. Celosvětový počet úmrtí díky nim ročně klesl o 400 tisíc (v porovnání 535 tisíců v roce 2000 s 139 tisíci v roce 2010), informuje web vakciny.net.

Nakazit se mohou hlavně děti, které zatím nebyly očkovány, a lidé, kteří byli očkováni nedostatečně. Mezi ně patří především ročníky 1970 až 1979, které dostaly pouze jednu dávku vakcíny. Později se ukázalo, že to stačí pro ochranu jen na několik let. Dnes už se očkuje dvěma dávkami.

Více o spalničkách se dozvíte v aktuální epizodě pořadu Maminy s rozumem na NovaPlus!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz