Jižní Morava

České zahrady obsadily zhoubné housenky! Jak se jich zbavit

České zahrady obsadily zhoubné housenky! Jak se jich zbavit
Zdroj: zpravy@nova.cz

Na Brněnsku jsou v posledních dnech lidé svědky přemnožené housenky bílého nenápadného motýlka. Obrovské kolonie housenek obalují celé pásy stromů a keřů a děsí zahrádkáře.

Pohled na strom obalený jemnými sítěmi, ve kterých se pohybují větší housenky, připomíná záběry z hororového filmu. Jedná se o housenky drobného motýla zvaného předivka zhoubná. Velký je asi 25 mm, a je převážně bílý s černými tečkami na křídlech.

Právě jejich hnědočerné housenky se na jaře živí listy na stromech a keřích. V napadených větvích se časem vytvoří hnízda plná zakuklených housenek, čítající i několik stovek jednotlivých zámotků.

Postupně dokončují vývoj další housenky a kuklí se v bezprostřední blízkosti svých příbuzných, takže nakonec vznikají velké shluky, ve kterých mohou být i stovky zámotků.

Související obsah

Tyto housenky jsou pro člověka zcela neškodné. Odborníci se shodují, že předivka není ani pro naše rostliny nijak nebezpečná, housenky se totiž stávají velmi vítanou potravou našich ptáků. Nicméně při napadení menších keřů, které by ztráta listů mohla ohrozit, doporučují ošetřit mospilanem, hojně využívaným hlavně na hubení taktéž nepříjemných mšic.
 


Viděli jste i vy ve svém okolí podobný úkaz? Pošlete nám fotky na e-mail zpravy@nova.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Práce na zahrádce: 10 věcí, na které se právě vrhněte!

has, TN.cz

K tématu Jižní Morava

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz