Ostrov

Ztracená irská pláž se nečekaně objevila. Po 33 letech!

Ztracená irská pláž se nečekaně objevila. Po 33 letech!
Zdroj: Profimedia

Na pobřeží irského ostrova Achill se znovuobjevila písečná pláž, která před 33 lety zmizela pod hladinou Atlantiku. Oblast v té době zachvátily silné bouře, které smetly všechen písek. Oceán v dubnu zničehonic "navrátil" místo do původní podoby.

V 1984 udeřily na západě Irska silné bouře, po kterých nezůstal na pláži u vesnice Dooagh žádný písek. Místo písčitého povrchu byly na celé ploše 33 let je skalky.

Obyvatele vesnice čekalo v dubnu velké překvapení - písek se na pláží najednou objevil. Silné větry způsobily zvláštní přírodní úkaz, díky kterému se písek z moře dostal opět na pobřeží. "Možná mají vliv změny klimatu," řekl médiím Ivan Haigh z university v Southamptonu.

Zdroj: Profimedia


 

"Lidé na ostrově vždy vyprávěli příběhy, jak si na pláži v mládí užívali. Jsou šťasní, že to mají najednou zpět a mohou na místo vzít i své děti, je to pro ně neuvěřitelné," řekl BBC Emmet Callaghan z turistického centra na ostrově.


Související obsah

Pro vesnici je to výborná zpráva i z toho důvodu, že hlavním příjmem obyvatel je turismus. "Ztrácená pláž" nyní láká cestovatele z celého světa, které se na místo jezdí dívat. Všichni doufají, že písek z pláže nezmizí, nebo aspoň vydrží.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz