Letecká akrobacie

Tohle dokáže s gripenem jen on! Pilot dostal speciální osvědčení

Česká armáda má nového certifikovaného pilota gripenu, který má povolení dovést při leteckých přehlídkách stíhačku až na hranice letových možností. Devětatřicetiletý Ivo Kardoš určitě ohromí diváky po celém světě.

V situacích, kde by lezly většině lidí oči z důlku a žaludek prosil o přestávku, Ivo Kardoš ještě odpočívá. Během pár vteřin na něj ve stíhačce zapůsobí devítinásobné přetížení, tedy jako by jeho hubené tělo ztěžklo o sedm set kilogramů.

"Mnoho nehod bylo způsobeno tím, že vlastně člověk usne, omdlí při tom přetížení," řekl TV Nova pilot Ivo Kardoš.

Manévry zvládne každý pilot gripenu, ale on je navíc musí předvést na co nejmenší ploše. "Ukázka je v malých výškách a blízko veřejnosti. Nemůžete se dopustit žádné chyby," dodal Kardoš, který hned napoprvé zkušebno komisaře ohromil.

Ve vzduchu dělá přemety, točí se okolo osy. Chvíli letí rychlostí tisíc pět set kilometrů v hodině, jindy téměř stojí. Jde na hranici možností letounu. Jeho show trvá dvanáct minut. Připravuje se na ní ale dva měsíce.

Ivo Kardoš tráví v kokpitu už patnáct let. Povolení létat před mnohatisícovým davem má na rok, pak ho znovu otestují komisaři. Na této pozici ale může strávit maximálně tři roky.

I extrémní létání se totiž může stát rutinou a aby se zamezilo případným chybám, poté předá knipl dalšímu pilotovi.
Do té doby bude ale Kardoš vystupovat na domácích i zahraničních přehlídkách. Velké vystoupení ho čeká už příští sobotu, kdy čáslavské letiště pořádá den otevřených dveří.
 

vbo, Petr Brzek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz