Ebola

Je ebola zpátky? Už se na ni zase umírá! V Kongu našli nový případ

Je ebola zpátky? Už se na ni zase umírá! V Kongu našli nový případ
Zdroj: isifa.com

Světová zdravotnická organizace potvrdila (WHO), že se v africkém Kongu opět šíří smrtelný virus ebola. Lékaři už potvrdili, že na ebolu zemřel jeden člověk. Další případy mezi mrtvými i nemocnými zdravotníci prověřují.

Právě dnes vyráží na krizový zásah do Konga čtrnáctičlenný lékařský tým organizace Lékaři bez hranic (MSF). Světová zdravotnická organizace už potvrdila jedno úmrtí ve městě Likati na severu Konga. Celkem ale zdravotníci prošetřují devět podezření na ebolu - z toho i mezi třemi mrtvými.

Krizový zásah Lékařů bez hranic by měl nejen ověřit situaci, ale především zabránit šíření viru eboly a možnému vypuknutí epidemie. Proto v týmu na místo putují nejen lékaři a zdravotní sestry, ale také epidemiologové, logistici a odborníci přes vodu nebo zacházení s odpady a osvětoví pracovníci, kteří naučí místní lidi ochraně před virem.

Kromě toho na místo míří i nutné vybavení, které má podle organizace Lékaři bez hranic patnáct tun a tým by bez něj nemohl fungovat. Jeho úkolem bude zavést taková opatření, aby se podařilo ebolu zastavit hned v počátku. Proto bude tým pomáhat i místní zdravotnickým centrům a dohlížet na zavedení hygienických opatření v postižené oblasti.

Podezření na ebolu vyvolali pacienti, kteří lékaře vyhledali s krvácením a vysokými horečkami. WHO upozornila, že eboly se tentokrát objevila naštěstí ve "velmi odlehlém" lesnatém regionu. V podobném prostředí byla ostatně ebola poprvé v roce 1976 objevena. Jméno dostala podle nedaleké řeky Eboly.

V Kongu se ebola objevila už poosmé, což zemi řadí na špici výskytu viru v celém světě. Na nákazu umírá 90 procent nakažených. WHO uvažuje o nasazení vakcín rVSV-ZEBOV, pokud se infekce rozroste do rozměrů epidemie. Tři sta tisíc dávek této vakcíny už nabídla Světová aliance pro vakcinaci GAVI. Vakcína by podle klinických studií z loňského roku měla chránit poměrně dobře před nakažením.
 

tn.cz / gar

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz