Zahraničí

Tragédie na Everestu: Zemřeli 4 lidé, hora se navždy změnila

Mount Everest má za sebou tragický víkend. Při pokusu o zdolání nejvyšší hory světa zemřeli čtyři lidé. Mezi nimi byl i slovenský horolezec Vladimír Štrba. Z Everestu přišla i další zpráva, skály těsně pod vrcholem se pohnuly a rozpadl se tak slavný skalní útvar na jižní cestě nazvaný Hillaryho výšvih.

Cesta na střechu světa je mimořádně nebezpečná. Životem ji zaplatily už téměř tři stovky lidí. Naposledy tento víkend horolezci ze Spojených států, Indie, Austrálie a Slovenska z různých expedic. Slovák Vladimír Štrba (†48) se pokoušel o zdolání Everestu už podruhé.

Štrba se dostal pod vrchol, kde se mu udělalo špatně. Zachraňovala ho skupina šerpů, pomoci už mu ale nedokázala. O výstup se pokoušel bez kyslíkového přístroje, na což si troufá jen málokdo.

"Víc než 95 % lidí, který jdou na Everest, tak tam jdou s kyslíkem. Je to prostě těžší záležitost, vyšší hodnota toho výstupu," vysvětlil český horolezec Radek Jaroš.

Nejvyšší hora světa stále roste v důsledku posouvání indické desky do té eurasijské. A proto se mění i její tvar. Horolezci potvrdili, že se rozpadla slavná skála na jižní cestě těsně pod vrcholem. Pojmenovaná byla podle prvního muže na Everestu a nese název Hillaryho výšvih.

"Je tam natažený fixní lano a jestli budou šplhat po tomhle terénu, kterej tam teď vznikl nově a nebo po tom starym, tak je to v podstatě jedno," popsal Jaroš.

Proměna Everestu je velmi pomalá. A tak je rozpad Hillaryho výšvihu první významnější změnou klasické trasy od roku 1953, kdy se Edmund Hillary a Tenzing Norgay dostali na vrchol poprvé.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz