ISIS

ISIS slaví útok v Manchesteru, oficiálně se k němu nepřihlásil

ISIS slaví útok v Manchesteru, oficiálně se k němu nepřihlásil
Zdroj: ISIS

Islamisté oslavují útok v Manchesteru. Na twitterových účtech napojených na Islámský stát se objevily oslavné zprávy. Teroristická organizace se ale k útoku zatím oficiálně nepřihlásila. Při explozi v předsálí multifunkční haly zahynulo 22 lidí, 59 bylo zraněno.

"Vypadá to, že bomby, které shazovalo britské letectvo na děti v Mosulu a Rakkce, se právě vrátily do Manchesteru," napsal podle listu Daily Mirror na twitter Abdul Haqq, přívrženec islamistů.

Islamisté na sociálních sítích sdílejí fotografie vlajek Islámského státu s hashtagy #manchesterarena a #islamic state. Podle listu Daily Mail se čtyři hodiny před útokem objevila na twitteru zpráva: "#Islamicstate, #manchesteraarena, #UK, #British. Zapomněli jste na hrozbu? Tohle je teror!"

Rita Katzová z think tanku SITE, který monitoruje aktivity teroristů na síti, sdílela obrázky, které na sociální sítě nahráli příznivci Islámského státu.

"Zatím se k útoku v Manchesteru nikdo nepřihlásil, ale účty spojené s ISIS oslavují útok. Na fórech příznivců ISIS uživatelé oslavují útok v Manchesteru jako úspěšnou a překvapivou ránu Británii a označují útoky za odvetu za bombardování," napsala Katzová.

"V poslední době účty spojené s ISIS vyzývaly následovatele, aby v Británii šli po kořisti jako lovci. Šířili informace o občanských centrech, turistických cílech a vládních budovách. Pokud jde o zprávy o možném sebevražedném útoku, tak ISIS v listopadu zveřejnil návod, jak podomácku vyrobit bombu. Po útoku v Manchesteru hlavní kanál ISIS na síti Telegram šíří videa s hrozbami Británii a Západu," dodala Katzová.

Související obsah

V devět hodin britského, tedy v 10 hodin českého času, se sejde poradní sbor britské premiérky Theresy Mayové. Ačkoliv ještě nebylo oficiálně potvrzeno, že výbuch v Manchesteru je dílem teroristů, protiterorističtí experti se shodli, že výběr místa, načasování a následky exploze naznačují, že v Manchesteru útočili teroristé.

vbo, TN.cz

K tématu ISIS

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz