Policejní brutalita

Policejní brutalita? Hlídka v osadě zmlátila obušky Romy. VIDEO

Policejní brutalita? Hlídka v osadě zmlátila obušky Romy. VIDEO
Zdroj: YouTube.com

Slovensko je na nohou kvůli videu, které zveřejnilo Evropské centrum pro práva Romů. (ECPR) Zachycuje tvrdý zásah policejní hlídky v romské osadě Zborov v okrese Bardejov na severovýchodě Slovenska. Zásahem se už zabývá policejní inspekce.

Video natočil jeden z občanů v osadě Zborov 16. dubna. Má zachycovat, jak policisté údajně bezdůvodně mlátí romské občany. Čtveřice policistů tluče přítomné Romy, mezi kterými jsou i děti a starší lidé, obušky. Jeden policista dokonce shodí na zem seniorku.

Podle Evropského centra pro práva Romů museli tři lidé, dítě, člověk se srdečním onemocněním a invalidní žena, vyhledat po policejní razii lékařské ošetření. Přivolanou sanitku ale údajně policisté nechtěli na místo vůbec pustit.

"První policejní hlídka přijela mezi 17. a 18. hodinou. Po nějakém čase přišlo dalších šest policistů v uniformě a dva v civilu. Během zásahu policie byl zraněný malý chlapec a zhruba 40letý pán byl sražený na zem i přes to, že policisté od jeho příbuzných věděli, že má problémy se srdcem. Starší žena, která je na videu policistou sražena na zem, má také zdravotní problémy," uvedl jeden ze svědků pro ECPR.

Zveřejněné video je jediným záznamem celé události. Policejní zákrok si sice natočilo více svědků, Romové ale tvrdí, že policie je přinutila všechny záznamy smazat. Muž, který video zveřejnil, odmítl výzvu policie uposlechnout s tím, že video natočil na veřejném prostranství, proto není důvod, proč by jej měl smazat.

Podle slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara se případem již začala zabývat policejní inspekce. Na jednání slovenské vlády to podle webu TVNoviny.sk potvrdil ministr vnitra Robert Kaliňák.

Související obsah

Ten ale poukázal na to, že na videu není zachycen prapůvod celého policejního zásahu, bitka obyvatel osady, ke které byli policisté přivoláni. "Pokud mám dobré informace, tak policisté byli přivoláni kvůli konfliktu uvnitř komunity. To znamená, aby zabezpečili veřejný pořádek na místě a rozdělili znesvářené tábory, které bojovali mezi sebou, to nevidíme, protože ta část videa chybí," upozorňuje ministr vnitra.

"Já nejsem vyšetřovatel ani odborník, jestli jsem tomu dobře porozuměl, policejní prezident to odeslal inspekci, což je jediný správný krok, který se v této věci dá udělat. Pokud jsou jakékoliv pochybnosti, je to přesně na tom místě, kde to má být," dodal Kaliňák.
 

vbo, TN.cz

K tématu Policejní brutalita

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz