Zmizení

Svět si připomíná ztracené děti. Tyhle už roky hledá česká policie

Svět si připomíná ztracené děti. Tyhle už roky hledá česká policie
Zdroj: Policie ČR

Ročně se v Česku ztratí tisíce dětí, denně kolem dvaceti. Drtivou většinu policie vypátrá do druhého dne, nebo se vrátí samy. Některé z nich se ale nepodaří najít ani po letech. Právě na dnešek připadá pomněnkový den, kdy bychom si měli jejich příběhy připomenout.

Každý rok policie pátrá asi po osmi tisících dětí ve věku do 18 let. Většina z nich jsou chovanci, kteří utekli z diagnostického ústavu nebo dětského domova, a patří k hledaným, ne pohřešovaným. Drtivých 98 % ztracených dětí se navíc policistům podaří najít.

V dalších případech alespoň kriminalisté objasní jejich zmizení. Často dítě unese jeden z rodičů do zahraničí a druhý rodič nahlásí v Česku zmizení. Asi jedna tisícina případů ale zůstává i po několika letech nevyřešená.

Právě 25. května bychom si měli příběhy pohřešovaných dětí připomenout. Na dnešek totiž připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí, kterému se přezdívá Pomněnkový den. Modrý kvítek se stal symbolem právě kvůli svému názvu - v angličtině forget-me-not (nezapomeň na mě).

Související obsah

Připomeňte si příběhy českých dětí, které zmizely před lety a zatím se je nepodařilo najít. Kriminalisté nemají žádnou stopu a pokud by ještě žily, podle staré fotografie je zřejmě ani nikdo nepozná. Ty, které se nenajdou dvacet let, budou z databáze vymazány.

Míša Muzikářová

Jméno dvanáctileté dívky z Ústí nad Labem znal před několika měsíci snad každý Čech. Míša se ztratila zřejmě 11. ledna po cestě do školy, matka její zmizení nahlásila odpoledne. Hlavní podezření padlo téměř okamžitě na bývalého přítele Míšiny matky Otakara S. Než ho ale stihli policisté obvinit, spáchal sebevraždu. Dopis na rozloučenou nezanechal.

Pátrání po Míše bylo nejdříve velmi intenzivní, s postupem času ale policisté ve svém úsilí polevovali. Kde by mohla Míša, nebo její tělo, být, kriminalisté netuší. Zatím jedinou stopou byl právě Otakar S., který se měl Míšu už jednou pokusit zabít a který také údajně v minulosti několikrát obtěžoval nezletilé dívky.

Související obsah

Jan Štefuca

Honzík se ztratil v březnu 2005, tehdy mu bylo osm let. Před zmizením žil na Chomutovsku a policisté měli podezření, že spadl do vody, kde se utopil. Jeho tělo ale nikdy neobjevili.


Jan Nejedlý

Další Honzík, tentokrát Nejedlý, se stal jakýmsi symbolem pohřešovaných dětí v Česku. Ztratil se v pražském Podolí v lednu 1998, když mu bylo devět let. Odešel si hrát za kamarádem a od té doby ho nikdo neviděl. Všechny stopy končily v Podolské ulici, proto policie usoudila, že ho někdo unesl autě. Kam a kdo, to nikdo neví.


 

Související obsah

Ivana Košková

Po tehdy čtrnáctileté Ivaně z Příšovic se slehla zem v létě 1997. Odjela na kole z domu do Svijanského Újezdu, kde měla navštívit svou tetu - tam ale nikdy nedorazila. Před několika lety policisté obnovili vyšetřování, když dívku na fotce poznala německá prostitutka. Ani za hranicemi ji ale policie nenašla.

Karolína Planá

Karolínka zmizela den po svých čtvrtých narozeninách v září 1996. Od začátku pátrání pracovala policie se dvěma vyšetřovacími verzemi: vražda, nebo únos. Na základě nepřímých důkazů poslal soud do vězení za vraždu jejího otce Jaroslava Planého, se kterým byla naposledy viděna. Podle něj ale dívku unesl stopař, kterého po cestě domů nabral. Karolínka ani její tělo se nikdy nenašly.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zmizení

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz