Cestujeme bezpečně

Jízdenka zadarmo po celé EU? Šanci dostanou tisíce studentů

Šance, že studenti budou jezdit po zemích Evropské unie zadarmo, zůstává. Původní ambiciózní plán, že takovou jízdenku dostane každý 18letý občan Unie, sice spadl pod stůl, politici ale dále vyjednávají.

Zlepšit image Evropské unie u mladých lidí - takové je pozadí nápadu, že by mladí Evropané dostali jízdenku po Evropě k osmnáctinám. V současné době se v evropských výborech řeší varianty.

Mluví se zejména o vlakové jízdence Interrail Ticket, která normálně stojí od 5000 korun výše a platí od pěti dnů až po dobu jednoho měsíce. Tu by dostali vybraní studenti z každé země - dohromady by jich bylo pět tisíc. Vybírali by se například na základě soutěží, které by Evropská komise vypsala.

Původní návrh přitom počítal s tím, že každý mladý Evropan dostane k osmnáctinám jízdenku, která bude platit ve všech státech Unie. Cílem bylo umožnit mladým lidem Evropu prozkoumat a vytvářet v nich pocit, že jsou Evropané.

Související obsah

Jenže náklady byly astronomické - zhruba 40 miliard ročně. Mnozí europoslanci ho kritizovali, včetně některých českých. Podle nich šlo o laciné gesto. Cestování pro mladé by se podle nich mělo řešit jinak. Jak, to se teprve ukáže po jednání.

Eliška Zvolánková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz