NASA

Historická mise: NASA se chce "dotknout" Slunce. Už za rok

Historická mise: NASA se chce "dotknout" Slunce. Už za rok
Zdroj: Thinkstockphotos

Americká NASA oznámila ambiciózní plán mise ke Slunci. Vesmírné plavidlo hodlá už příští rok poslat k naší hvězde sedmkrát blíž než v minulosti. Sonda má pomoct s předpovídáním ničivých solárních erupcí a bouří.

Parkerova sluneční sonda (Parker Solar Probe), má do kosmu odstartovat v létě 2018. Podle plánu má Slunce obíhat ve vzdálenosti přibližně 6,5 milionu kilometrů.


To se může zdát jako obrovská dálka, britský Daily Mail ovšem upozorňuje, že je to sedmkrát blíž než se v minulosti jakékoli jiné sondě podařilo.


Sonda má monitorovat a dokumentovat aktivitu v takzvané sluneční koroně. Data mají vědcům posloužit k tomu, aby lépe pochopili životní cyklus hvězd.


Související obsah


A zároveň také mají pomoci lépe předpovídat mohutné solární erupce a bouře. Sonda byla pojmenována po vědci Eugenovi Parkerovi, který je průkopníkem ve zkoumání slunečního větru.


A proč se ke Slunci letí až teď? Experti přiznali, že až doteď neměli k dispozici materiály, které by odolaly extrémně vysokým teplotám. Sluneční korona je totiž kupodivu teplejší než jádro Slunce. Jedním z úkolů sondy bude zistit, proč to tak je.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz