Plavci

V Česku se utopí dvakrát více lidí než v zemích u moře!

V Česku se utopí dvakrát více lidí než v zemích u moře!
Zdroj: Profimedia

I když Česko nemá moře a na pláž jezdíme maximálně tak na Mácháč, utopí se u nás při přepočtu na počet obyvatel dvakrát víc lidí než třeba ve Španělsku. Čím to je?

Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) jsme v počtu utomulých na počet obyvatel na úrovni Argentiny. Situace se u nás zlepšuje, ale agentura Beaufort upozorňuje, že i tak se v Česku každý rok utopí mezi 210 až 260 lidmi.


Málo se přitom ví, že smrtí pod vodní hladinou jsou velmi ohroženy děti, především ty nejmenší do pěti let. Z celkového počtu utonulých tvoří děti do 15 let přibližně desetinu.

"Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětských obětí. Jednoznačně ohroženější jsou muži a chlapci – těch je ve statistikách každoročně více než šedesát procent," píše Beaufort.


Související obsah


Jedním z důvodů, proč ročně utone tolik Čechů, je v podstatě neexistující prevence. Zatímco na řidiče se cílí pravidelně a dlouhodobě, plavci stojí na okraji zájmu.

Druhým důvodem je paradoxně to, že se Češi často učí plavat už od útlého věku. Řada z nich pak před vodním živlem nemá respekt a má při plavání přehnané sebevědomí. A tonou, když jim dojdou síly.

„Na dovolených u moře podceňují specifická rizika, jako jsou vlny, zpětné proudy nebo odliv, a nerespektují příliš varovnou signalizaci. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v hojně navštěvovaném Chorvatsku,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. A tito utonulí se do výše zmíněné bilance ani nezapočítávají.

Související obsah

Velkým rizikem jsou i skoky do mělké nebo neznámé vody. Ty sice nemusejí skončit smrtí, ale nezodpovědní skokani si následky svých "kousků" mohou nést až do konce života.

Statistiku zhoršuje i velká obliba vodáckých dovolených, na které často jezdí nezkušení turisté. "Statistiky hovoří o tom, že 60 procent utonulých umělo plavat a polovina z nich měla v krvi zjištěn alkohol,“ varuje Jan Sedláček z vodní záchranné služby.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Plavci

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz