WhatsApp

Přes WhatsApp se šíří nebezpečná zpráva, připraví vás o peníze

Přes WhatsApp se šíří nebezpečná zpráva, připraví vás o peníze
Zdroj: Profimedia

Uživatelé populárního komunikačního programu WhatsApp se stali terčem podvodníků. Ti šíří nebezpečnou zprávu. Když příjemce klikne na zprávu a do formuláře vyplní své telefonní číslo, začnou mu chodit placené zprávy. Pokud je rychle nezruší, může přijít o stovky nebo tisíce korun!

Pro šíření podvodných zpráv zneužili autoři jména minimálně dvou obchodních řetězců, které působí v České republice, Teska a Albertu. Oba už před šířením této zprávy varovaly na sociálních sítích. Podvodná zpráva přijde v konverzaci v oblíbeném komunikačním programu WhatsApp.

Když uživatel klikne na odkaz ve zprávě, dostane se na stránku, která se tváří jako nabídku kupónů do obchodního řetězce v hodnotě 2 500 korun. Tam se musí proklikat sérií tří otázek.Je úplně jedno, jestli označí možnost ano nebo ne.
Na konci se dozví, že aby získal kupón, musí sdílet tuto nabídku přes WhatsApp patnácti přátelům. Dole vyskakují reakce dalších nadšených lidí, kteří právě vyhráli kupón. Ty jsou ale podvodné. Když podvedený rozešle pozvánku dalším lidem, je přesměrován na jinou stránku.

Pokud stránku otevře v počítači, začne se mu vnucovat virus, po jehož nainstalování mu budou vyskakovat nechtěné reklamy. Tváří se přitom jako oprava operačního systému Windows 10.

Hůře na tom je ten, kdo na stránku přistoupí z mobilního telefonu. Stránka po něm chce, aby prokázal, že je člověk, což učiní tak, že vyplní své telefonní číslo. Pokud by si přečetl obchodní podmínky,věděl by, že souhlasí s tím, že bude odebírat placené "soutěžní" SMS zprávy v ceně 99 Kč kus, které mu jsou přičítány k účtu za telefon nebo odečítány od kreditu. Platit bude tak dlouho, dokud sám nepošle další zprávu, kterou by odběr odhlásil.

"POZOR SPAM! Vážení zákazníci a fanoušci našeho profilu. Přes aplikaci WhatsApp se šíří spam, který nemá s naší společností nic společného. Nevěnujte takovýmto zprávám pozornost, neklikejte na odkaz a uživatele zablokujte. Děkujeme a přejeme pěkný víkend," napsala na svůj český facebook společnost Tesco.

Související obsah

Obdobný vzkaz sdílel na facebooku také Albert. "Milí fanoušci, přes mobilní aplikaci WhatsApp se nyní pod jménem naší společnosti šíří falešná zpráva, která láká na kupóny zdarma právě v Albertu. Jedná se o podvod a s naší společností to nemá nic společného. Prosím, zprávy tohoto typu ideálně vůbec neotevírejte a na odkaz neklikejte. Děkujeme za pochopení," sdílel Albert.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

BACHA NA TO: Proč byste neměli sdílet přes Facebook Messenger? Vaše data jsou v ohrožení!

Mladík se ráno podíval na výpis z účtu a nevěřil vlastním očím! Kam se mu za jeden večer poděly desítky milionů?

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz