Meteorologie

Čech zachytil unikátní nebeský jev nad Chorvatskem! VIDEO

Od pátku máte možnost na TN.cz zhlédnout video unikátního nebeského jevu, který není pouhým okem viditelný. Nyní se autor záběrů Martin Popek pochlubil dalším husarským kouskem.

Popek je pozorovatel Ústavu fyziky atmosféry, takže není divu, že ho to, co se děje na obloze, fascinuje. Tentokrát se ovšem muži z Frýdecko-Místecka podařilo něco mimořádného.


Jeho supercitlivá kamera, kterou na sledování bouřek a dalších nebeských jevů používá, natočila takzvané skřítky (red sprites) a jejich svatozář (sprites halo).


Zatímco zmíněná svatozář při bouřce připomíná červánky, skřítci vypadají jako červené létavice tančící po obloze. Zachytit tyto jevy je kumštem samo o sobě.


Související obsah


Popkovi se je ovšem podařilo natočit nad severním Chorvatskem, tedy mnoho set kilometrů daleko. Podle něj je navíc velmi vzácné, aby se ona svatozář (sprites halo) vyskytovala samostatně, bez bleskových "skřítků".


Záběry jsou zajímavé i proto, že zmíněné jevy často trvají jen zlomky sekundy a lidské oko je tak narozdíl od kamerové čočky ani nestihne zaregistrovat.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz