Speciální jednotky

První úder Modrého hromu! Britové nasadili nové komando

První úder Modrého hromu! Britové nasadili nové komando
Zdroj: ČTK

Během teroristického útoku v Londýně speciální síly britské armády (SAS) poprvé nasadili speciální protiteroristické komando, kterému se říká Modrý hrom (Blue Thunder). To je určeno k okamžitému nasazení proti řádícím teroristům.

Když se na mostě London Bridge objevil po útoku teroristů tmavě modrý vrtulník bez jakéhokoliv označení, bylo bezpečnostním expertům hned jasno, o co jde - britská armáda poprvé poslala do akce novou protiteroristickou jednotku přezdívanou Modrý hrom.

Speciální komando má dohromady 70 členů, část jednotky drží nepřetržitou pohotovost a na příkaz ministryně vnitra může být nasazeno okamžitě. Na podobnou situaci trénoval Modrý hrom posledních několik měsíců.

Kromě neoznačeného modrého vrtulníku, který jednotku přepravuje a podle nějž jednotka získala svou přezdívku, podporuje elitní komando také bojový vrtulník Apache, který nese několik kamer s vysokým rozlišením, díky kterým mohou velitelé na zemi v reálném čase sledovat, co se kolem nich děje.

Komando je speciálně vycvičeno na to, aby likvidovalo teroristy, kteří řádí ve městě. Vyhledalo je v úzkých klikatých uličkách Londýna a zlikvidovalo je, než napáchají větší škodu.

V Londýně je ale předběhla metropolitní policie. Ta útočníky zlikvidovala pouhých 8 minut poté, co obdržela první tísňové volání! Díky tomu stihli teroristé zavraždit jen šest lidí. Dalším obětem předešel právě bleskový a nekompromisní zásah policistů.

Související obsah

Další pochvalu si vysloužili záchranáři. Svůj vděk jim vyjádřila také britská premiérka Theresa Mayová. První sanitky dorazily na místo útoku pouhých šest minut poté, co operační středisko přijalo první tísňové volání!

Záchranná služba nasadila 80 záchranářů, včetně specializovaných trauma týmů letecké záchranné služby. Podle posledních zpráv ošetřila 48 zraněných, které převezla do pěti londýnských nemocnic.
 

Londýnská policie na místě útoku

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Speciální jednotky

Důležité Události

Píše se na Deník.cz