Evropská unie

Čechů spokojených v EU přibývá. Jsou to ti mladší a vzdělanější

Čechů spokojených v EU přibývá. Jsou to ti mladší a vzdělanější
Zdroj: Thinkstockphotos

Spokojenost Čechů s členstvím země v Evropské unii za jediný rok výrazně vzrostla. Více než třetina našinců je v EU ráda. Jsou to především mladí nebo mladší lidé, lidé s vyšším vzděláním a kterým se v životě daří. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury CVVM.

Chudší, starší a méně vzdělaní - tak se dá zhruba popsat ta skupina Čechů, která je nespokojená s členstvím Česka v Evropské unii. Jejich protipólem jsou mladší lidé, kterým se daří lépe a jsou vzdělanější - těm se naopak v EU líbí. Ostatní populace je nevyhraněná někde mezi těmito póly.

Agentura CVVM se ptala na téma EU svých respondentů v první polovině letošního dubna. U členství Česka v EU zaškrtlo možnost "velmi spokojen" a "spíše spokojen" celkem 32 procent dotázaných. To je výrazně více, než tomu bylo před rokem, kdy CVVM zjistilo, že spokojených je v EU jen 25 procent lidí.

Oproti tomu nespokojenost s členstvím Česka v EU letos projevilo ("velmi nespokojen" a "spíše nespokojen") 30 procent lidí. Oproti loňsku však jejich počet klesl z 36 procent. 35 procent letos prohlásilo, že se necítí "ani spokojeni, ani nespokojeni". Zdá se tedy, že Češi jsou v Unii čím dál spokojenější, přestože ve výsledku patří v mnoha ohledech k největším euroskeptikům.

Kromě zmiňovaných znaků nespokojenců - nižší vzdělání, životní úroveň a vyšší věk - existují i další společní jmenovatelé obou skupin. "Větší podíl spokojených najdeme mezi studenty a vedoucími pracovníky, nespokojeni jsou častěji důchodci.¨Z hlediska politického přesvědčení jsou spokojenější lidé hlásící se na škále politické orientace jednoznačně k pravici. Podle stranických preferencí to jsou častěji přívrženci KDU-ČSL, Zelených, Pirátů a TOP 09. Nespokojenost byla více patrná u respondentů řadících se k levici, stranicky zejména u voličů KSČM a dále mezi rozhodnými nevoliči," uvádí agentura CVVM v analýze svého průzkumu.

Příznivci členství v EU dvakrát převyšují odpůrce


Téměř tři pětiny (57 %) obyvatel se cítí být nejen občany České republiky, ale také Evropské unie. Jen menšina z nich (14 %) však tento pocit zažívá podle svých slov "často", více než dvě pětiny (43 %) se tak cítí "někdy". Další přibližně dvě pětiny obyvatel (39 %) občanskou příslušnost k Evropské unii necítí "nikdy".

Související obsah

Zajímavé jistoty ale dosahují Češi, pokud dostanou otázku, při které už se lidově řečeno skutečně láme chleba: "Máme být členy Evropské unie?" Pro členství je 60 procent lidí (22 % rozhodně ano, 38 spíše ano). Odpůrci českého členství v EU tvoří menší skupinku. Je jich jen 29 procent (12 % rozhodně ne, 17 % spíše ne).

Související obsah

Jak tedy podle závěrů průzkumu CVVM vypadá průměrný Čech, který se cítí být také Evropanem a schvaluje a podporuje členství v EU a je s ní spokojený? "Jde častěji o respondenty deklarující dobrou životní úroveň své domácnosti, mladé lidi ve věku 15 až 29 let, obyvatele Prahy, dotázané s vysokoškolským stupněm dosaženého vzdělání, vysoce kvalifikované odborné pracovníky nebo lidi působící ve vedoucích funkcích a respondenty, kteří se na škále politické orientace sami řadí k pravici. Z hlediska stranických preferencí pak mezi příznivce členství naší země v EU častěji patří voliči TOP 09. Odmítání členství naší země v EU je častější mezi lidmi staršími 60 let, důchodci, respondenty hodnotícími svoji životní úroveň jako špatnou, obyvateli Ústeckého kraje, dotázanými řadícími se jednoznačně na levou stranu politického spektra, voliči KSČM a rozhodnými nevoliči," uvádí CVVM.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz