Zdraví

Tisíce Čechů mají pohlavní nemoc, tyto se šíří nejvíc! PŘÍZNAKY

Tisíce Čechů mají pohlavní nemoc, tyto se šíří nejvíc! PŘÍZNAKY
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Léto je jako dělané pro navazování nových známostí, při sexuálním dovádění buďte ale velmi opatrní! Počet pacientů s pohlavními nemocemi stále roste, nejvíc se šíří hlavně HIV virus a kapavka. Od roku 2012 se počet nakažených téměř zdvojnásobil.

Kapavka patří mezi nejrozšířenější pohlavní nemoci u nás. Ještě v roce 2011 evidovali lékaři 709 lidí nakažených touto pohlavní nemocí, v loňském roce už nemocných bylo 1497. Odborníci delší dobu varují, že pohlavních nemocí v České republice přibývá, chybí ale podle nich osvěta. Lidé totiž ze sexuálních chorob příliš strach nemají a žijí v domnění, že vše se dá léčit. To je ale obrovský omyl.

HIV a AIDS

Virus HIV patří mezi ty nejznámější pohlavní infekce. V roce 2016 bylo v České republice zjištěno 286 nových případů, z toho 262 mužů. U 21 lidí vypuklo onemocnění AIDS.
Za rychlým nárůstem je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) hlavně fakt, že muži mají častěji sex s muži – a ten bývá v drtivé většině případů nechráněný. Právě přenos při pohlavním styku je stále hlavní cestou infekce (v roce 2016 šlo o 92,3 procenta případů).

Související obsah

- hlavní příznaky HIV: zvětšené mízní uzliny na více místech po těle, horečka, noční pocení, zánět hltanu, úbytek na váze
- další příznaky: vyrážka, bolesti hlavy a svalů, pocit nevolnosti, zvracení, průjem, bělavý povlak v ústech, afty
- příznaky AIDS: oportunní (těžké) infekce – mohou napadat orgány (plíce, trávicí soustavu, mozek,…), nádorová onemocnění, neurologické potíže (výpadky paměti, zhoršená koordinace, zmatená řeč, psychotické chování)

 

Pokračování na další stránce

Kapavka

Gonokokové onemocnění (kapavka) je také na vzestupu. Pacientů v roce 2016 bylo 1497! Onemocnění obvykle provází hnisavý zánět sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, může se ale stát, že zasáhne i hltan nebo oční spojivky. Prvním místem infekce u žen bývá obvykle děložní hrdlo, postupem času se může nemoc rozšířit do dělohy a vejcovodů, v krajním případě může způsobit i neplodnost. U mužů se infekce rozšířuje na nadvarle, varlata i prostatu – i tady může způsobit neplodnost.


- příznaky u žen: vaginální výtok, obtíže při močení, mimomenstruační krvácení, krvácení po styku, později i křeče, bolest, zvracení, horečka
- příznaky u mužů: obtíže při močení (řezání, pálení, hustý výtok), později bolest, svrbění šourku

Pokračování na další stránce

Nicolas-Favreova nemoc

Přibývá případů i dalšího (méně známého) onemocnění přenášeného pohlavním stykem - Nicolas-Favreovy nemoci. Tu způsobují chlamydie a postihuje hlavně mízní uzliny a cévy. Začíná nenápadně vznikem malého puchýřku na penisu či vulvě. Obvykle se zhojí, po čase ale nemoc vypukne naplno. U mužů způsobuje i otok genitálu a jeho znetvoření, u žen nákaza způsobuje zánět konečníku a zúžení rekta.

Související obsah

Obvykle se sice vyskytuje u homosexuálů a hlavně v Asii a Africe, nárůst zaznamenali už ale i čeští hygienici. Zatímco v roce 2012 bylo evidovaných nemocných u nás 9, loni už jich bylo 43.

- další příznaky: zduřené mízní uzliny, hnis s příměsí krve, záněty, zúžení konečníku, horečka, zimnice, bolest hlavy a kloubů, nechuť k jídlu

Pokračování na další stránce

Syfilis

Obzvlášť nebezpečné a zákeřné onemocnění – syfilis – patří také mezi hojně rozšířené sexuálně přenosné choroby v České republice. Loni bylo nakažených lidí 722. Oproti předešlému roku jde sice o mírný pokles, přesto byste se měli mít na pozoru. Syfilis se poznává zpočátku špatně, a když po letech napadne nervový systém, může být pozdě. Bezpečný není ani orální sex.

- příznaky: nebolestivý vřed na genitálu, v oblasti konečníku, nebo v ústech, později vyrážka na kůži (bývá i ve dlaních), lysiny ve vlasech, zvětšené uzliny
- příznaky v pokročilé fázi: postižené orgány (zpočátku oči, ledviny nebo játra, později i centrální nervová soustava a kardiovaskulární systém (může se objevit i roky po nakažení)

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Pohlavní nemoci trápí lidi v Česku! Nakazit se můžete i orálním sexem

REVOLUČNÍ VYNÁLEZ: První „chytrý“ kondom je na světě! Co všechno umí?

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz