Silnice

Zarostlé silnice a křižovatky jsou nebezpečné! Tady si stěžujte!

Blížící se léto znamená dlouhé cesty na dovolenou. A to pro spoustu řidičů znamená dlouhé přesuny po vlastní ose. A potenciálně také nutnost projet řadou křižovatek, kde kvůli vysoké trávě nebo křoví není pořádně vidět.

Že je bující vegetace podél cest v Česku opravdu velkým problémem, potvrzuje mluvčí Ústředního automoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka.


"Vždycky to záleží na tom, kolik je k dispozici peněz na údržbu. S trochou nadsázky se dá říct, že dostatek peněz má jen ŘSD, které se stará o dálnice, silnice první třídy a hlavní tahy," vypočítává Vomáčka.


Související obsah


Horší je ovšem situace u silnic nižších tříd, které jsou zpravidla pod "patronátem" krajů. Tady jsou zarostlé křižovatky nebo zakryté dopravní značky každodenní realitou.


Vedení krajů se často hájí tím, že na údržbu porostu v okolí silnic prostě není dost peněz. To ovšem důrazně odmítá ministerstvo dopravy."Krajské silnice jsou v majetku krajů, které se o ně mají starat a dostávají na to významné finanční prostředky v rámci Rozpočtového určení daní. Navíc jim ministerstvo prosadilo ještě finanční pomoc ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic II. a III. tříd," vypočítává mluvčí resortu dopravy Tomáš Neřold.


"Rozhodně ovšem nejde jen o zhoršený rozhled. V křoví u cesty se může skrývat například srnka nebo kanec, nebo nedejbože malé dítě. A může vám kdykoli vběhnout do cesty," vypočítává Vomáčka.


Dalším nebezpečím je to, že řidiči si často musejí do křižovatky hodně najet, aby přes trávu a mlází vůbec viděli na cestu I to může vést k nehodám, na které mohou doplatit především motorkáři. Ti navíc mohou být kvůli bujnému porostu pro ostatní řidiče doslova neviditelní.


"Úplně největším nebezpečím jsou zarostlé a nečitelné příkazové značky, třeba stopka nebo omezení rychlosti," popisuje Vomáčka.


A radí, kam se obrátit, pokud projíždíte místem, kde kvůli přerostlé vegetaci není vidět na cestu. "Dálnice a silnice první třídy má na starosti ŘSD, ostatní silnice buď kraj nebo obec," vypočítává mluvčí ÚAMK.


Vomáčka doporučuje místo vyfotit a fotografii připojit ke své stížnosti. Celý proces se tak o dost zrychlí, protože úředníci nebudou muset na místo sami jet a hlášenou závadu prověřit.

pez, TN.cz

K tématu Silnice

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz